spot_img
spot_imgspot_img
14.3 C
İstanbul
Pazar, 14 Nisan 2024

Gazipaşa havalimanında 2. pist sinyali

Seçtiklerimiz

Türkiye’nin en hızlı büyüyen havalimanları listesinde ön sıralarda yer alan Gazipaşa Havalimanı, 2013 yılı hedefine şimdiden ulaştı.

Almanya, Danimarka, Norveç, Hollanda, Belçika, İsveç, İran ve Polonya’ya direkt olarak uçuşların gerçekleştiği havalimanında Pegasus firması ise iç hat uçuşları gerçekleştiriyor. Gazipaşa Kaymakamlığı’nın yayınladığı yolcu istatistiklerine göre, 1 Ocak-22 Ekim 2013 tarihleri arasında iç hatlarda gelen yolcu sayısı 52 bin 629, giden yolcu sayısı 54 bin 954. Gelen ve giden toplam uçak sayısının 610 olduğu havalimanında iç hatları kullanan yolcu sayısı toplam 107 bin 583. Aynı tarihler arasında dış hatlarda gelen yolcu sayısı 121 bin 454 kişi olurken giden yolcu sayısı 119 bin 811 kişi oldu. Eşit olan gelen ve giden yolcu uçak sayısı bin 852 olurken dış hatları kullanan toplam yolcu sayısı 241 bin 265 kişi oldu. Gelen giden yolcu sayısı iç ve dış hatlarda 348 bin 848 kişi oldu.

HEDEFE ULAŞTIK

Gazipaşa Havalimanı Mülki Amiri olan Kaymakam Muhittin Pamuk, havalimanının sezon başında koyduğu hedefe şimdiden ulaştığını belirtti. Havalimanına uçuş yapmak için gerekli izinleri alan Sunexpress firmasının 5 Kasım 2013 tarihinde ilk uçuşunu gerçekleştireceğini hatırlatan Pamuk, “Sunexpress’in uçuşlara başlamasının ardından bu rakamların daha da artacağını tahmin ediyorum. Uçuşlara ilgi fazla olursa bu rakam tahminime göre 400 bini bulur” dedi.

Havalimanı apronu ve terminal binasının genişletilmesi için TAV firmasının istimlak çalışmalarına başladığını belirten Pamuk, şunları söyledi:

“İstimlak çalışmaları bittikten sonra terminal binası ve apronun büyütülmesi çalışmalarına başlanacak. Bilindiği üzere TAV özel ve büyük bir şirket. Havalimanındaki çalışmaları kendisine verilen izinler doğrultusunda yapmakta yetkili tek kurum bu firma. Havalimanı pisti uzatılır mı, buna ihtiyaç var mı bilmiyorum ancak benim şahsi kanaatim böyle giderse ikinci bir piste ihtiyaç olacak. TAV ilerleyen günlerde bu yönde bir çalışma yapabilir.”

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika