spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 25 Eylül 2023

Gazipaşa Havaalanı, üçlü uçuş kodu açıklandı.

Seçtiklerimiz

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), Gazipaşa Havaalanı’na uluslararası uçuş kodu verildiğini açıkladı.

       

Türk Hava Yollarının (THY) başvurusunu değerlendiren IATA, 14 Mayısta yapılan toplantıda, Gazipaşa Havaalanı’nın uluslararası uçuş kodunu "GZP" olarak belirledi. Karar, istek üzerine Alanya Belediyesine de faksla bildirildi.

       

Alanya Belediye Başkanı Hasan Sipahioğlu yaptığı açıklamada, IATA’nın, uluslararası uçuş kodu vermesinin, bir havaalanı için uluslararası platformda çok büyük önem taşıdığını belirterek, bu gelişmenin çok önemli olduğunu söyledi.

       

Bu kod sayesinde, isteyen hava yolu şirketinin, Gazipaşa Havaalanı’nı uçuş programına alabileceğini dile getiren Sipahioğlu, "Bu kodla şu anda uluslararası arenada görücüye çıktık. Gümrük sahası bulunan ve uluslararası uçuşa açık olan Gazipaşa Havaalanı, daha önce yer almadığı IATA’nın listesine girerek çok daha önemli ve cazip bir konuma geldi. Bundan sonra her şeyin daha güzel olacağını düşünüyoruz" dedi.

       

Türkiye’nin ulusal havayolu şirketi olması nedeniyle THY’nin müracaatı neticesinde IATA’nın, bu kodu verdiğini hatırlatan Sipahioğlu, "Kodun GZP olarak belirlenmesi, havaalanının isminin de uluslararası platformda Gazipaşa Havaalanı olarak kabul gördüğü anlamını taşıyor. Önemli olan, hangi ismin kullanılaca ğı da değil zaten" diye konuştu.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika