spot_img
spot_imgspot_img
16.4 C
İstanbul
Pazar, 19 Mayıs 2024

Fransa Arap Baharı’ndan para kazanacak

Seçtiklerimiz

Sivil havacılık ve uzay endüstrisinin yanı sıra askeri son teknoloji askeri mühimmatın da tanıtıldığı fuara Kuzey Afrika’dan katılımın yüksek olacağı tahmin ediliyor. Arap Baharı çerçevesinde, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan da büyük silah taleplerinin geleceğinden emin. Son yıllarda Orta Doğu’daki artan petrol fiyatlarına bağlı zenginlik, bölgeye yapılan silah satışlarında hızlı bir artışa yol açmıştı. 2010’da, bölgede yapılan askeri harcama 111 milyar dolara ulaştı.

Fuarda silah alımlarının çoğunu yapan ise Suudi Arabistan olmuştu. Merkezi Fransa’da olan Sirpi adlı teknoloji araştırma merkezin uzmanlarından Carino Solmirano’ya göre Asya’da silah satışları patlamasının ana nedeni Pakistan ve Hindistan arasındaki rekabet.

Çin’in Pakistan’ı desteklemesi gerilimi, dolayısıyla silah talebini artırıyor. Fuara katılan şirketler arasında, Lockheed Martin ve Northrop Grumman gibi savunma ve güvenlik devlerinin yanı sıra, küçük parça üreticileri de var. Fuara, 88 ülkeden 200 resmi delegasyon katılıyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika