spot_img
spot_imgspot_img
10.7 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

Fas uluslararası havacılık sektörüne damga vurdu

Seçtiklerimiz

Seattle’da yüzlerce şirketi bir araya getiren Havacılık ve Savunma Fuarı da son yıllarda yüzde 25 büyüyen Fas havacılık sektörünün küresel pazardaki etkinliğini artırması için önemli bir platform oluşturuyor.
 
Fuara katılan Fas Sanayi ve Ticaret Bakanı Moulay Hafid El Alamy, “Bu kadar güçlü sanayileşme arzusu olan bir ülke bu sektörden dışlanamazdı.” diye konuştu.
 
Fas Havacılık Dairesi Başkanı Hamid Benbrahim El Andaloussi ise, Fas’ın havacılık sektöründeki önemini şu sözlerle anlattı: “Fas’ın mükemmel merkezler oluşturmaya katkı sağlayacak önemli yetenekleri var. Bunlar aynı zamanda Avrupa’nın önemli temellerine de yakın yetenekler. Havacılığın Avrupa’daki kalbi olan Toulouse’a sadece 48 saat uzaklıktayız.”
 
IMA Havacılık Enstitüsü de, üretimi karşılamak için yetenekli havacılık şirketlerini biraraya getiren, 600’den fazla gencin eğitilip piyasaya girdiği önemli bir merkez. 
 
Hamid Benbrahim EL Andaloussi:
“ Biz bu endüstriyi hükümetle işbirliği içinde kurduk ve devlet adına yönetiyoruz. Buraya gelen gençleri şirket adına seçiyoruz ve burada 6-8 ay kadar eğitim almalarını sağlıyoruz.” 
 
Casablanca’da bulunan MATIS Havacılık Dairesi ise, Boeing, Labinal Power Systems ve Royal Air Maroc tarafından 2001’de kuruldu. Aeronotik kablolar üzerine uzmanlaşan MATİS’in yıllık cirosunun 660 milyon fas direminden fazla olduğu biliniyor. 
 
Abdelghani Errahmani, Matis genel direktörü: 
“Matis havacılık birimi büyümenin bir parçası olarak genişlemekte.Bu da Boeing’lerde 400’e yakın iş imkanı yaratıyor. Matis Casablanca’daki Nouasser teknoloji bölgesinde 12 bin 800 metrekarelik alan kaplıyor.
 
Matis Seattle’daki kalite standartları ve zamanında teslimde alanında gümüş madalya alarak sektördeki başarısını tescillemiş bulunuyor.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika