spot_img
spot_imgspot_img
21.4 C
İstanbul
Pazar, 23 Haziran 2024

F-35’leri Teslim Alan Norveç F-16’lara Veda Ediyor

Seçtiklerimiz

Luftforsvaret (Norveç Kraliyet Hava Kuvvetleri, RNOAF) mevcut F-16AM/BM Fighting Falcon savaş uçağı filosunu yıl sonuna kadar emekliye ayıracak.

Önerilen 2022 Savunma Bütçesine göre Norveç Savunma Bakanlığı (MoD), 2022’den itibaren Lockheed Martin F-35A Lightning II’nin hizmette olan tek sabit kanatlı savaş uçakları olacağını belirtti.

Şu anda RNoAF’ta 31 adet operasyonel F-35A bulunuyor ve bunlardan 10’u Luke AFB’de (AZ) eğitim amaçlı 62. Fighter Filosu tarafından işletiliyor. Bu yıl Norveç’e üç F-35A Lightning II’nin daha teslim edilmesi bekleniyor.

Norveç, 2024’ün sonuna kadar 52 adet F-35A’nın tamamını teslim almayı amaçlıyor. Ancak bu amaç, F-35’in geciken üretim nedeniyle kayabilir.

Norveç Savunma Malzemesi Ajansı (NDMA), kısa süre önce aktif hizmetten alınan bir dizi F-16’nın bakımını yapmak ve satışa hazır hale getirmek için Kongsberg Havacılık Bakım Hizmetleri (KAMS) ile sözleşme imzaladı. Bu olası yeniden satış için kaç F-16’nın hazır hale getirileceği bilinmiyor.

Key Aero’ya göre; Forțele Aeriene ale Romaniei (FAR, Romanya Hava Kuvvetleri), iki eski RNoAF F-16AM/BM avcı uçağı filosu satın almak istiyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika