spot_img
spot_imgspot_img
11.7 C
İstanbul
Çarşamba, 7 Aralık 2022

F-16 pilotundan çarpıcı yorum: F-22 Raptor’un eline su dökemez!

Haftanın Haberleri

Dünyada savunma yatırımları son sürat devam ediyor. Bu bağlamda yapılan analizlerde savaş uçakları kıyaslanıyor. ABD’li F-16 pilotu Rick Schef bu tartışmaları daha da artıracak bir yorumda bulundu.

F-16 pilotu yaptığı analizde, F-22 Raptor ile F-15E’yi kıyasladı. Schef, “F-22 Raptor ile savaşırken genellikle hayatta kalmak için yapabileceğim her şeyi yaparım. F-15E Strike Eagle’ın aksine, savaşmak çok kolay. “F-15E, yakın bir savaşta bir F-22 Raptor’un eline su dökemez” ifadelerini kullandı.

ABD’de savaş uçakları hakkındaki kıyaslamalar devam ederken, hangi uçağın birbirine üstünlük sağlayacağı konusundaki tartışmalar sonuçlanmadı. ABD basınında yer alan bir haberde F-22 Raptor ve F-15E’ler hakkında çarpıcı bir yorum yer aldı.

F-16 pilotu Rick Schef, “F-22 Raptor ile savaşırken genellikle hayatta kalmak için yapabileceğim her şeyi yaparım. F-15E Strike Eagle’ın aksine, savaşmak çok kolay” ifadelerini kullandı.

F-22 ÖZELLİKLER

ABD oluşturduğu programla hava üstünlüğü savaşçısı olarak tasarlanan F-22’yi geliştirdi. F-22 görünmezlik ve yüksek manevra kabiliyeti ile savaş yeteneklerini üst düzeye taşırken radar özellikleriyle gelişmiş bir düzeyde kendine yer buluyor.

F-15E STRİKE EAGLE ÖZELLİKLER

ABD Hava Kuvvetlerinin havadan yere görev ihtiyacını karşılamak üzere geliştirilen F-15E Strike Eagle , ilk uçuşunu Aralık 1986’da St. Louis’den yaptı. Havadan havaya silahlar ve düşman savunmasından koruyan gelişmiş radarlar, ile donatılan F-15E Strike Eagle kötü hava koşullarında bile rahat uçuş yapma yeteneğine sahiptir.

İT DALAŞINDA HANGİ UÇAK DAHA İYİ?

F-16 Viper pilotu Rick Schef iki uçağı karşılaştırmanın anlamsız olduğunu vurgularken görev yaparken düzenli olarak hem F-22’lerle hem de F-15E’leri kullandığını açıkladı.

Schef, F-22’lerin dünyanın önde gelen hava hakimiyeti savaşçılarından biri olduğunu belirtirken savaş uçağının tartışmasız bir şampiyon olduğunu ifade etti.

Schef F-15E eğitimlerinde eğitmenlerin öğrencilere çok sayıda uyarı yapması gerektiğini belirtti. F-15E’lerin yakıt konusunda sıkıntıları olduğunu vurgulayan Schef F-22 Raptor kullanırken hayatta kalmak için her şeyi yapabildiğini açıkladı.

F-22 Raptor kullanırken artyakıcı dahil birçok özelliği rahatça kullanabildiğini belirten uzman pilot Strike Eagle’ın aksine F-22’lerle savaşmanın çok daha kolay olduğunu ifade etti.

Uzman pilot 2v1’leri bile saniyeler içinde kazanabileceğini söylerken “F-22 ile arkalarından başlayacağım ve beni oradan uzaklaştırmanın hiçbir yolu yok” dedi.

Uzman pilot Strike Eagle’rın hava desteği için çok daha kullanışlı olduğu belirtilirken “F-15E, yakın ve kişisel bir savaşta bir F-22’nin eline su dökemez” ifadelerini kullandı.

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

Son Dakika

CORENDON AIRLINESspot_imgspot_img