spot_img
spot_imgspot_img
21.7 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Etihad’ın ilk kadın kaptan pilotu semalarda

Seçtiklerimiz

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ulusal havayolu şirketi Etihad’ın ilk kadın kaptan pilotu Sophie Blanchard, ilk uçuşunu Abu Dabi’den Londra Heathrow Havaalanı’na gerçekleştirdi.

       

Etihad’a 2007 yılında yardımcı pilot olarak katılmadan önce Etihad Crystal Cargo için Air Atlanta ile uçan Fransız pilot Blanchard, gerekli eğitimlerden geçtikten sonra Etihad’ın ilk kadın kaptan pilotu olarak atandı.

       

Etihad’ın ilk kadın kaptan pilotu olmanın büyük bir ayrıcalık olduğunu söyleyen Kaptan Blanchard, Etihad’ın kaptan pilot olma amacını gerçekleştirme yolunda kendisine büyük destek sağladığını belirtiyor.

       

Kaptan pilot Blanchard, havacılık eğitimine liseden mezun olduktan sonra başladı. Ticari uçuşlar için pilotluk sertifikasını 18 yaşında ABD’de aldı ve Belçika merkezli bir şirket için kargo uçağıyla uçmaya başladı. 

       

 İzlandalı şirket Air Atlanta’ya katılmadan önce, Afrika ve Avrupa’nın pek çok noktasına uçtu. Air Atlanta’da Etihad Crystal Cargo’ya kiralanan uçuşlarda pilotluk yapan Blanchard, 6,500 saatten fazla uçuş gerçekleştirdi.

       

Etihad şu anda bünyesinde 10 kadın pilot ve 4 kadın pilot adayı bulunduruyor
         

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika