spot_img
spot_imgspot_img
7.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

Etihad ”Dreamliner”ı İstanbul’a getiriyor

Seçtiklerimiz

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ulusal havayolu şirketi Etihad Havayolları, daha önce verdiği 31 uçaklık siparişine ek olarak 10 adet Boeing 787-9 Dreamliner için daha sipariş verdiğini duyurdu. Şirket ayrıca, 2014 yılında teslim almaya başlayacağı Dreamlinerları kullanacağı rotaların arasında İstanbul’un da yer alacağını açıkladı. Etihad Havayolları, tüm teslimatlar tamamlandığında dünyanın en büyük Boeing 787 Dreamliner filosuna sahip olacak ve bu filo ile Abu Dabi’den İstanbul’un yanı sıra Delhi, Nagoya, Pekin, Kuala Lumpur, Frankfurt ve Dublin’e uçuşlar gerçekleştirecek. 
 
Etihad Havayolları CEO’su James Hogan, “Dreamliner filomuzu genişletme kararımız, en genç ve çevre dostu filoya sahip olma yönündeki kararlılığımızın bir göstergesi,” dedi. Büyük oranda kompozit malzemeyle üretilen Boeing 787 Dreamliner, aynı boyuttaki diğer uçaklara oranla yüzde 20 daha az yakıt tüketiyor. 
 
Etihad Havayolları, ek Dreamliner siparişinin yanı sıra 2 adet Boeing 777 Kargo uçağı da sipariş ederek, Crystal Cargo operasyonunun büyümesini hızlandırdı. İki yeni 777 Kargo uçağının gelmesiyle şirket, 18’i yolcu uçağı olmak üzere 21 adet 777’nin bulunduğu bir filoya sahip olacak. 
 
Etihad Havayolları’nın 10 adet Boeing 787-9 Dreamliner ve 2 adet Boeing 777 Kargo uçağı siparişinin toplam değeri 2,8 milyar ABD Dolarına ulaşıyor. Şirketin ayrıca 25 adet 787 Dreamliner daha satın almak için opsiyon hakkı bulunuyor. 
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika