spot_img
spot_imgspot_img
35.4 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

Emirates’e Irak Hava Sahası İhlali Nedeniyle 1.8 Milyon Dolar Ceza

Seçtiklerimiz

ABD, Irak Üzerinde Yasaklı Hava Sahasında Uçtuğu İçin Emirates’e 1.8 Milyon Dolar Ceza Verdi

Orta Doğu havayolu şirketi Emirates, ABD ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında JetBlue Airways kodunu taşıyarak uçarken, Irak üzerindeki yasaklı hava sahasında uçtuğu gerekçesiyle ABD Ulaştırma Bakanlığı (DOT) tarafından 1.8 milyon dolar para cezasına çarptırıldı.

Associated Press’e göre, Emirates’in Aralık 2021 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında “önemli sayıda” uçuşunun Irak üzerinde 32,000 feet’in altında uçması nedeniyle bu ceza verildi. ABD havayolları, Irak üzerinde bu yükseklik altında uçmaktan yasaklanmış durumda. Ancak, JetBlue ile olan kod paylaşımı anlaşması nedeniyle bu kural o dönemde Emirates için de geçerliydi. DOT, “Emirates, faaliyet yetkisinin koşullarını ihlal etti ve ABD ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından ABD operatörlerine yasaklanan hava sahasında JetBlue Airways kodunu taşıyan uçuşlarla yolcu operasyonları gerçekleştirdi” dedi.

Emirates, hava trafik kontrolörlerinin kendilerinden 32,000 feet’in altında uçmalarını istediğini ve bu talimata “yasal olarak uymak zorunda” olduklarını savundu.

DOT, Emirates’e 60 gün içinde 1.5 milyon dolar ödemesi gerektiğini bildirdi. Ancak, ek 300,000 dolar sadece kuralın önümüzdeki yıl içinde tekrar ihlal edilmesi durumunda ödenmek zorunda olacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika