spot_img
spot_imgspot_img
8.4 C
İstanbul
Salı, 5 Mart 2024

Ehliyetsiz kullanılabilen uçan otomobil

Seçtiklerimiz

Havada kaosa hazırlanın: “Hava yolculuğunun geleceği” olarak tanıtılan Jetson One’ı kullanmak için herhangi bir belge ya da ehliyet gerekmiyor…

“Hava yolculuğunun geleceği” olarak tanıtılan ve bir uçan otomobil olarak lanse edilen Jetson One, saatte 100 kilometre hızla seyahat edebiliyor ve Tesla bataryaları sayesinde 20 dakikaya kadar havada kalabiliyor.

Ayrıca ABD düzenlemeleri sayesinde uçmak için ehliyet gerektirmiyor. Kulağa inanılmaz gibi gelse de, pilot lisansı ve hatta sürücü belgesi olmadan tek kişilik bir uçan otomobilde dolaşabilirsiniz.

eVTOL (dikey olarak inip kalkabilen) Jetson One uçan otomobil, etkileyici bir şekilde sadece 86 kilogram ağırlığında olmasıyla ultra hafif bir uçak olarak sınıflandırılmış.

Ultra hafif uçakların çalıştırılması için herhangi bir lisans gerekmediğinden dolayı, bu uçan otomobilin kullanımı çok daha fazla kişiye açık olacakken, gökyüzünde oldukça ürkütücü bir manzara oluşturabilecek gibi gözüküyor. Zira basit bir drone uçururken bile insanların neler yapabildiğini görmüş bir nesiliz…

Neyse ki, mevcut düzenlemeler, bu uçakların hiçbirinin kentsel alanların yakınında ve kesinlikle havaalanlarının yakınında çalıştırılamayacağını garanti ediyor, bu nedenle uçan otomobilin kullanım durumları şimdilik sınırlı olabilir.

Firmanın kurucuları Peter Ternström ve Tomasz Patan, Jetson One’larının videolarını YouTube’da ilk olarak 2019 yılında, aracı geliştirme başladıktan iki yıl sonra yayınlamaya başladılar.

Ancak geçtiğimiz yılın sonlarında resmi lansman videolarını yayınlayana kadar insanlar tarafından çok fark edilmedi. Kuruculardan Ternström, lansmandan bu yana 92.000 dolar değerinde, 163 ön sipariş aldıklarını söylüyor.

Jetson One, şu anda 22.000 dolar depozito ve 70.000 dolar son ödeme fiyatı karşılığında kişisel teslimat için sipariş edilebilir, ancak 2022 üretimi sıraları şimdiden tamamen tükenmiş durumda.

Eğer bu konuda yeni bir düzenleme yapılmazsa, 2022 yılında havada yaşanacak bir Jetson One kargaşasına hazır olmakta yarar var…

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika