spot_img
spot_imgspot_img
13.2 C
İstanbul
Cuma, 19 Nisan 2024

EADS, 35 Milyar $’lık ihaleye hazır

Seçtiklerimiz

Avrupa Havacılık ve Uzay Ajansı (EADS), ABD’nin açtığı askeri tanker uçak ihalesine tek başına teklif vermeye hazırlanıyor

       

Şirket yetkililerince yapılan açıklamada, grubun, ABD tarafından imzalanan ve 35 milyar dolarlık 179 adet jet tanker uçağını kapsayan, 21.  yüzyılın en büyük tanker uçağı projesi ihalesine tek başına katılmayı planladığı belirtildi.

       

Grubun, ABD Hükümetinin teklifin tarihini 10 Mayıs’a kadar uzattığını açıklamasının ardından ihaleye katılma kararı aldığı kaydediliyor.

       

EADS’ın Başkanı Louis Gallois yaptığı açıklamada, ABD’nin askeri tanker uçak sözleşmesinde yarışı kazanmak için şansları bulunduğunu ancak, ABD’li bir ortak bulmalarının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

       

Düzenlediği basın toplantısında “İhaleye neden giriyoruz?” diye soran Gallois, “Çünkü, kazanmak için şansımız var” dedi.
        Gallois, işbirliği için bazı şirketlerle görüşmeye başladıklarını da belirtti.

       

 Grubun Kuzey Amerika Bölümü Başkanı Ralph Crosby ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “En iyisine sahip olduğun zaman teklif sunman gerek” dedi.

       

İhaleye tek başına katılacak EADS’ın, aralarında Honeywell ve General Electric’in de bulunduğu bazı ABD’li firmalarla birlikte Alabama’daki yeni bir fabrikada uçakları üretmeyi planladığı belirtiliyor.

       

   Hava Kuvvetleri, bu yılın başında ihalenin resmen açıldığını duyurmuştu.

       

 EADS ve ABD’li ortağı Northrop Grumman geçen ay yaptıkları açıklamada, mevcut KC-135 uçaklarından oluşan filonun yerini alması planlanan 179 adet tanker uçağı projesinin ihale şartnamesinin tamamen Boeing’e göre ayarlandığı gerekçesi ile ihale ve ortaklıktan çekildiklerini ifade etmişlerdi.

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika