spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Çarşamba, 22 Mayıs 2024

Filipinler’de Rus yapımı uçak düştü

Seçtiklerimiz

Eski Sovyetler Birliği tarafından tasarlanan Antonov-12 kargo uçağı Manila kenti havalimanı yakınlarında düştü, kazada 3 kişi hayatını kaybederken 3 kişi de yaralandı.

       

Filipinler’in başkenti Manila’nın kuzeyindeki Clark Havalimanı’na 35 kilometre yakınlarında meydana gelen kaza uçağın acil iniş yapmaya çalıştığı sırada meydana geldiği belirtildi.

       

İlk belirlemelere göre uçak kablolarında kısa devre sonucu yangın çıktığı ve acil iniş gerçekleştirmek zorunda kaldığı ifade edildi. Yangın nedeniyle mürettebat direksyonu kaybederek Amerikan üsünün bulunduğu alana düştü. Uçağın düşüşü esnasında mürettebattan üç kişi hayatını kabederken, diğer üç kişi de yanan uçağın içinden son anda kurtarıldı. Kurtarılanlardan ikisinin Rus birisinin Özbek asıllı olduğu belirtilirken, ölenlerin ise ikisinin Rus ve birisinin Bulgar uyruklu olduğu açıklandı.

       

Dört motorlu An-12 uçağı eski Sovyetler Birliği tarafından 1950 yıllarda tasarlandı ve ilk deneme uçuşunu 1957’de gerçekleştirdi. 1957’den üretimin sonlandırıldığı 1973’e kadar bin 248 An-2 uçağı modifiye edilerek üretildi. Daha sonra An-12 Çin tarafından Shaanxi Y-8 olarak üretildi. 2006 yılının verilerine göre An-12 kargo uçaklarından 179 adet genellikle Afrika ve Asya’ya ait 90 havayolu tarafından kullanımda bulunuyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika