spot_img
spot_imgspot_img
16.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

Dünyanın en büyük minyatür havaalanı Kuruldu

Seçtiklerimiz

Almanya’nın Hamburg kentinde, 6 yıl boyunca yapımı süren ve yaklaşık 5 milyon dolara mal olan dünyanın en büyük minyatür havaalanı ‘Knuffingen’ ziyaretçilere açıldı.

Şehrin önemli turistik merkezlerinden ‘Miniatur Wunderland’ bünyesinde inşa edilen havaalanı, aralarında Türk Hava Yolları’nın da bulunduğu 40 yolcu uçağı ve 90 minyatür taşıt barındırıyor.

Model üzerindeki değişik araç ve uçaklar, bilgisayarla yönetilebilen bir sistem sayesinde hareket edebiliyor. Uçaklar pistten kablolar sayesinde havalanabiliyor ya da piste inebiliyor. Kendileri park edebilen uçaklardan inen yolcular alana yavaşça yürüyor. Olağanüstü bir gece manzarasına da sahip olan minyatür havaalanındaki her detay, ziyaretçileri büyülüyor.

1911’de açılan gerçek Knuffingen Havaalanı, dünyanın en eski operasyonel havaalanı olarak biliniyor. İlk inşa edildiğinde 45 hektarlık bir alanı kapsayan havaalanı, günümüzde 10 kez daha büyüyerek 3,5 kilometreye ulaştı.

2000 yılında başlayan ilk inşaatla birlikte bugün Miniatur Wunderland, yaklaşık 1500 metrekarelik bir alana kurulmuş durumda. Toplam uzunluğu 10 kilometreyi aşkın raylarda hareket halindeki 10 bin tren vagonu, ziyaretçiler için ilginç görüntüler oluşturuyor. Minyatür şehrin, havaalanı ile birlikte 2014’e kadar daha da büyütülmesi planlanıyor. Yeni eklemelerin maliyetinin toplam 10 milyon doları bulması bekleniyor.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika