spot_img
spot_imgspot_img
26.9 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

Dubai Uluslararası Havaalanı yüzde 100 kapasiteyle çalışmaya başladı

Seçtiklerimiz

Dünyanın en yoğun havaalanlarından biri olan Dubai Uluslararası Havaalanı, 2020’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kapanmasından bu yana ilk kez yüzde 100 kapasiteyle çalışmaya başladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) havaalanlarından seyahat eden yolcu sayısı genellikle yıl sonu tatillerinde önemli ölçüde artıyor. Burada yaşayan yabancılar ülkelerine giderken, yüz binlerce kişi de yeni yılı Dubai’de kutlamak için geliyor.

Dubai Uluslararası Havaalanı’ndan yapılan açıklamada, Terminal 3’teki A Salonu’nun açılmasından sonra havaalanının artık yüzde 100 kapasiteyle çalıştığı, tüm terminaller, yolcu ve dinlenme salonları, restoranlar ve satış mağazalarının açık olduğu bilgisi verildi.

Salgının patlak vermesi nedeniyle uçuşların askıya alındığı Mart 2020’den bu yana havaalanı ilk kez tam kapasiteyle çalışmaya başladı.

Küresel dış hat yolcu sayısı bakımından ilk sırada yer alan Dubai Uluslararası Havaalanı, 2021 yılının ilk yarısında 2020 yılının aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 41 düşüş kaydetti. Bu yılın ilk yarısında havaalanından geçen yolcu sayısı 10,6 milyon olarak kaydedildi.

2020’de ise havaalanındaki yıllık trafik yüzde 70 azaldı. 2019’da 86 milyon olan yolcu sayısı 2020’de 25,9 milyona geriledi.

Dünyanın en yüksek oranda aşı yapılan ülkelerinden biri olan BAE’de, bir süre yaşanan önemli düşüşün ardından vaka sayıları son günlerde tekrar yükselişe geçti.

Omikron varyantının yayılmasına ilişkin küresel endişeler artarken, ülkede geçen hafta 92 olan günlük vaka sayısı, dün 285’e ulaştı.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika