spot_img
spot_imgspot_img
20.7 C
İstanbul
Çarşamba, 22 Mayıs 2024

Diyarbakır Havaalanında yeni düzenleme

Seçtiklerimiz

Diyarbakır Havaalanı içinde yer alan ve hava kuvvetleri tarafından ‘eğitim sahası’ olarak kullanılan arazi, Bakanlar Kurulu kararıyla Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi. Hazırlanan plana göre, askeri havaalanı bitişiğindeki 250 bin metrekarelik alan üzerine sivil tesisler kurulacak. Buraya yapılacak terminal ve gümrük sahasıyla Diyarbakır Havaalanı uluslararası uçuşlara açılacak. Mevcut askeri havaalanının sadece pistleri ortak kullanılacak.

 

Son yıllarda sivil havacılık alanında yaşanan gelişme Diyarbakır’da da kendini gösterdi. 2010 yılında Diyarbakır’a yapılan sefer sayısı 9 bini, yolcu sayısı ise 1 milyon 400 bini aştı. Günlük uçuş sayısı 20’yi buldu. Bu durum, askeri havaalanının ortak kullanımında problemleri de beraberinde getirmeye başladı. Yaşanan problemlerin kısa sürede çözümü amacıyla ‘genişletme formülü’ hayata geçirildi. Diyarbakır Havaalanı içinde yer alan, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli ve Havaalanı Komutanlığı’nca ‘eğitim sahası’ olarak kullanılan arazi üzerine yoğunlaşıldı. Konuyla ilgili Milli Savunma, Maliye ve Ulaştırma bakanlıkları arasında yapılan çalışmalar, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in gayretiyle Bakanlar Kurulu’nun dünkü toplantısında masaya yatırıldı. Askeri eğitim amaçlı kullanılan arazi, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’na göre Bakanlar Kurulu kararı ile Ulaştırma Bakanlığı’na devredildi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na da ihtiyacı doğrultusunda yeni bir hava yer atış sahası inşa edilecek.

 

Kamulaştırma maliyetleri ile bina ve tesislerin inşası için gereken kaynak Ulaştırma Bakanlığı tarafından sağlanacak. Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü, Diyarbakır Havaalanı’nın büyütülmesiyle ilgili çalışmalara başladı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika