spot_img
spot_imgspot_img
27.7 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Dışişleri Bakanlığından ‘e-Vize’ açıklaması

Seçtiklerimiz

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bazı dış kaynaklı basın haberlerinde, Türkiye’nin e-Vize uygulamasının Avrupa’ya yönelik yasa dışı göçü kolaylaştırdığı yönünde asılsız iddiaların yer aldığı belirtildi.  

Açıklamada, önemli bir turizm ülkesi olan Türkiye tarafından özellikle turist ve işadamlarına yönelik bir uygulama olarak geliştirilen e-Vize sisteminin 2013 Nisan ayından bu yana sorunsuz şekilde işlediğine dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:   "E-Vize sadece turizm ve iş amaçlı seyahatler için kullanılabilmekte olup, yasa dışı göçe kaynaklık eden ülkelerden yapılan e-Vize başvurularında diğer şartların yanı sıra geçerli Schengen/OECD vizesi veya ikamet izni gerekmektedir.

Ayrıca sistemin güvenliği için ilgili tüm kurumlar tarafından gerekli önlemler alınmakta olup, ülkeye girişlerde sıkı kontroller uygulanmaktadır. Bugüne kadar e-Vize almak suretiyle ülkemize gelenlerle ilgili ülkemizde yasa dışı kalma sorunu yaşanmamıştır."   Açıklamada, ayrıca Türkiye’nin yasa dışı göçe karşı kararlı mücadelesini sürdürmekte olduğu vurgulandı. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika