spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Cuma, 19 Temmuz 2024

DHMİ Ekonomiye ve İstihdama Katkı Sağlıyor

Seçtiklerimiz

Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Funda Ocak, canlı yayın konuğu olarak katıldığı TRT Radyo Haber programında faaliyetlerimizle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
Söyleşide birçok önemli konuya değinen Ocak, Türkiye’de havacılığın küreselleşme süreciyle birlikte özellikle 2003 yılından itibaren ciddi bir gelişme kaydettiğini belirterek :" Bu gelişmeler çerçevesinde o tarihlerde 34 milyon olan hava yolunu kullanan yolcu sayımız 2018 verilerine göre 210 milyonu aştı.

Uçak sayımız ise 2 milyonu geçti.  Ayrıca, 1 milyon metrekarelik hava sahasını çok başarılı bir şekilde yönetiyoruz. 29 Ekimde Sayın Cumhurbaşkanımızın hizmete açtığı İstanbul Havalimanı’nı da dâhil ettiğimizde açık kullanılan havalimanı sayımız 56’ya ulaştı. “ dedi.

 
HAVA YOLU HALKIN YOLU HALİNE GELDİ
 
Havalimanlarında 210 milyon yolcuya hizmet verilmesinin çok önemli bir başarı olduğuna işaret eden Ocak sözlerine şöyle devam etti:
 
“Son 16 yıllık süreç içerisinde hava yolu ulaşımı halkımızla tanıştı, hava yolu halkın yolu haline geldi.
 
Bu rakamın da önemli bir kısmı aynı zamanda yurt dışından ülkemize gelen ve döviz bırakan yolcularımızdan oluşuyor, iç hat ve dış hat olarak güzel bir sayıyı,  güzel bir performansı yakaladığımızı ifade edebilirim ."
 
Ocak, İzmir Menderes’in güzide bir havalimanımız olduğunu belirterek bu havalimanımızın,  mimari, estetik yönden ve çevre dostu olması yönüyle de önemli ödüller almış olan güzide bir havalimanımız olduğunu dile getirdi.
 
DHMİ EKONOMİ VE İSTİHDAMA KATKI SAĞLIYOR
 
DHMİ’nin hem ekonomiye hem de istihdama katkı sağladığını söyleyen Ocak şöyle devam etti: “DHMİ hem 1 milyon metrekarelik Türk hava sahası yönetimini elinde tutan bir kuruluş,  hem de yurt geneline yayılmış tüm havalimanlarını işleten bir kuruluş. Tabi kuruluşumuz bu anlamda önemli bir istihdam politikasını da yürütüyor.

Dolaylı ve direkt olarak şu an itibariyle 17 bin istihdam sağlıyor. Kadrolu personelimiz ve hizmet alımlarıyla birlikte az önce ifade ettiğim sayıya ulaşmış bulunuyoruz. Tabi bu havalimanlarının işletiminden de ciddi ölçüde gelirler elde ediyoruz. Gelirlerimizin önemli bir kısmını yine sektörün hizmetine, yolcu ve uçakların konforu için yatırımlar yoluyla harcıyoruz.

Bu sene yatırıma harcadığımız tutar 1 milyar Türk lirasını aştı. Yine elde ettiğimiz gelirlerden hazineye her sene pay ödüyoruz. Kurumlar vergisi, gelir vergisi,  bütçe katkı payı olarak ödediğimiz miktar 2018 yılında 3 milyar Türk lirasını da geçti. Yani 1 milyar liralık sektöre yatırım kazandırdık,  3 milyar lira ekonomiye katkı sağladık.

 
Kuruluşumuzun önemli bir özelliği de uluslararası bir markette olması. Küreselleşme süreciyle birlikte artık tüm ulaşım yolları arasında hava yolu ulaşımı ön plana geçti. Uluslararası alan gençlerimize önemli iş olanakları sağlıyor."
 
GENÇLERE ÇAĞRI: HAVACILIK SEKTÖRÜNÜ MUTLAKA GELECEK PLANLAMALARINDA PORTFÖYLERİNE DÂHİL EDİN 
 
Havacılık sektörünün giderek önemli bir meslek haline geldiğine vurgu yapan Ocak, gençlere çağrıda bulunarak şöyle dedi :  “Hava trafik kontrolörlüğü çok önemli,  ciddi bir meslek.

Gerek iş tatmini yönünden, gerekse maddi tatmin yönünden gençlerimize bu alanda çağrıda bulunuyorum. Havacılık sektörünü mutlaka gelecek planlamalarında portföylerine dâhil etsinler.  Ulusal ve uluslararası mevzuata hâkim,  gerçekten çok güzide bir alanda çalışmak istiyorlarsa artık havacılığı ciddi ciddi düşünme zamanları geldi diyorum."

 
İSTANBUL HAVALİMANI HER YÖNÜYLE BİR BAŞYAPIT
 
Ocak, İstanbul Havalimanı’nın her türlü alt ve üstyapı teknik donanımı ile birlikte çok farklı bir proje olduğunu dile getirerek şöyle konuştu : "İstanbul havalimanı bir kere her şeyin ötesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın çok net iradeyle başından beri desteklediği milli proje olarak ilan ettiği önemli bir proje. Hatta bir zafer anıtı olarak tanımladılar açılışta,  biliyorsunuz…
 
Gerçekten çok önemli bir proje her yönüyle, finansman boyutuyla,  çalışanlarıyla ve ülkemizin doğu batı kuzey güney aksları arasında özellikle transit yolcu taşımacılığında odak noktası üstünlüğünü bize sağlayacak olan bir başyapıt. 

2012 yılında bunun çalışmalarına başladık ve çok şükür hizmete verdik. Bu muhteşem proje tüm fazlarıyla hayata geçtiğinde hem iş imkânları yönünden hem ekonomiye katkı yönüyle hem de dünya sivil havacılığına katkı yönünden ülkemize büyük bir avantaj sağlayacak "

 
2019’DA YURTDIŞINA AÇILMA ÇALIŞMALARIMIZA HIZ VERECEĞİZ 
 
Söyleşide kuruluşumuzun 2019 hedeflerine de işaret eden Ocak, özellikle küresel bir marka olma hedefinin altını çizerek sözlerini şöyle tamamladı:
 
2019 yılı tabii ki öncelikle yolcu konforunu uçuş emniyetini sağlama hedefimiz bir numaralı hedefimiz. Bu konuyla ilgili aralıksız çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Yine ekonomiye ve istihdama katkılarımızı da eksiksiz sağlamak niyetindeyiz.

Planladığımız yeni yatırımlarımız var bunlarla ilgili ekip olarak çalışıyoruz arkadaşlarımızla birlikte tabi en önemli projemiz 2019 yılı içinde artık DHMİ’yi uluslararası küresel ölçekli bir marka haline getirmek. Bununla ilgili de çalışmalarımız başladı. İnşallah 2019 yılanda da bu konuyu teoriden pratiğe taşıyacağız.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika