spot_img
spot_imgspot_img
19.9 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Dhmi 78’nci Yaşını İzmir’de Kutladı

Seçtiklerimiz

Sektörü ve DHMİ çalışanlarını biraraya getiren 78’nci yıl kutlama etkinlikleri İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde gerçekleştirildi.

 

Kutlama programı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma Eski Bakanı ve AK Parti İzmir Milletvekili Adayı Binali Yıldırım, DHMİ’nin yıl dönümünü kutlayacak pek çok hizmetinin bulunduğuna dikkat çekti. Yıldırım, ‘Türk sivil havacılığı 2003’te başlayan serbestleşme sonrası adeta uçtu.

 

Havayolu halkın yolu oldu. Artık uçakla seyahat etmek imtiyaz olmaktan çıktı, ihtiyaca dönüştüö dedi. İçinde bulunulan Adnan Menderes Havalimanı’nın da o günlerde bulunmadığını ancak şu anda Avrupa’nın en iyi havaalanlarından biri haline geldiğini söyleyen Yıldırım, ‘Bu terminalden 2003’te 2. 5 milyon insan yolculuk yaparken bugün 7. 5 milyon insan yolculuk yapıyor. Bununla da kalmadı. Buradan Anadolu’ya gitmek için insanlar Ankara veya İstanbul’a gidip aktarma yapmak zorunda kalmıyor. Şimdi 20 Anadolu şehrine tarifeli sefer varö dedi.

İZMİR’E YENİ HAVAALANI

Avrupa’nın pek çok kentine de doğrudan seferlerin bulunduğunu aktaran Yıldırım, ‘Gördüğünüz gibi DHMİ 78’nci yılını kutlayacak

çok iş yaptı. Daha önce 25 havaalanımız faalken şu anda 46 tane havaalanımızda faaliyet var. İzmir’e bir kaç sene sonra artık bu havaalanı da yetmeyecek. İzmir’in kuzeyinde de bir havaalanı olacak. Bunun planlamasını da şimdiden DHMİ yapıyor. Böylece Körfez’in kuzeyi ve güneyinde havaalanı olacak. Özel küçük gövdeli uçaklar için de Çeşme Alaçatı’daki havaalanını da devreye sokacağız. O da ayrı bir projeö diye konuştu.

2023 HEDEFİ YERLİ UÇAK

Yıldırım, kutlama yemeğinde yaptığı konuşmada ise hiç uçağa binmeyen 10 milyondan fazla kişinin uçakla tanıştırıldığını, kriz döneminde yolcu sayısını artıran dört ülkeden birinin Türkiye olduğunu ifade ederek sektör istihdamının da 50 binden 110 bine çıktığını belirtti. Havacılık konusunda 2023 hedeflerini de anlatan Yıldırım, yerli uçak konusunda çalışmalar yaparak ilkini hayata geçirmiş olmayı, havacılık konusunda ihtisas organize sanayi bölgeleri oluşturmayı ve Türkiye’yi bölgenin havacılık merkezi haline getirmeyi istediklerini vurguladı.

2010’da 103 MİLYON YOLCU

DHMİ Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Orhan Birdal da, 2010 yılı sonunda 103 milyon yolcu trafiği yaşandığını ve hava sahasında toplam 1 milyon 213 bin uçağa hizmet verildiğini söyledi. Birdal, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘DHMİ mali açıdan da ülkemizin sayılı güçlü kuruluşlarından biri. DHMİ 2010 yılında elde edilen 746 milyon 303 bin TL kar ve ödemiş olduğu 149 milyon 248 bin TL kurumlar vergisi ile Türkiye genelinde 16, kamu kurumları arasında 7’nci sırayı alarak ülke ekonomisi içinde hakkettiğimiz yerini aldı.

Etkinlik, TRT saz ve ses sanatçılarının sahne almasıyla son buldu.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika