spot_img
spot_imgspot_img
25 C
İstanbul
Pazar, 21 Temmuz 2024

Delta Havayolu’na milyar dolarlık dava!

Seçtiklerimiz

Delta Havayolları’nda görev alan bir pilot, birkaç yıl önce geliştirdiği iletişim uygulaması üzerinden ticari sır hırsızlığı yapmakla suçlayarak havayoluna 1 milyar dolarlık dava açtı.

Bloomberg’in haberine göre Kaptan Craig Alexander, 100 bin dolar ile geliştirdiği bildirilen QrewLive uygulamasının, uçuşları akması durumunda mürettebatın kolayca iletişim kurmasının bir yolu olarak şirkete sundu.

Ancak, Delta Havayolları onu geri çevirdi ve birkaç yıl sonra aynı uygulama olduğu öne sürülen bir iletişim aracını piyasaya sürdü.

Delta Havayolları, Alexander’a verdiği sözü tutmadı

Ortaya çıkan haberlere göre Alexander, 2016 yılında bir bilgisayar sistemi çöküşünün tüm uçuşları beklemeye alması ve şirkete 150 milyon doların üzerinde bir maliyete yol açmasının ardından Delta CEO’su Ed Bastian ile temasa geçti.

CEO’ya bunun gibi sorunlar için bir çözümü olduğunu ve bunun sonucunda yöneticilerle, uygulamasını edineceklerine dair sözlü güvence veren birkaç toplantı yaptı.

Alexandar’ın şikayetine göre Delta Havayolları, daha sonra kendisine teknolojisinin ihtiyaçlarını karşılamadığını belirtti. Ancak bundan sonra geçen 2 yıl içinde yani 2018 yılında kendi Flight Family Communications uygulamasını resmen kullanıma sundu.

Bunun üzerine Alexander resmi uygulamayı kendi uygulamasının kopyası olarak nitelendirdi ve 1 milyar dolarlık tazminat davası açtı. Davacı pilot 11 yıldır havayolunda çalışıyor ve halen şirkette göre yürütmekte.

Konuyla alakalı Bloomberg’e açıklama yapan Delta sözcüsü Morgan Durrant, “Bay Alexander’ın şikayetinde belirtilen iddiaları ciddiye alsak da, bunlar Delta’nın dahili mürettebat mesajlaşma platformunu geliştirmesinin doğru veya adil bir açıklaması değil” dedi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika