spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

DDK’nın raporu Atlasjet’in kayırıldığını ortaya koydu

Seçtiklerimiz

Atatürk Havalimanı’nda müşterinin en yoğun olduğu saatlerde Atlasjet hiç beklemeden uçuş izni almış

Sabah Cumhurbaşkanlığı’na bağlı Devlet Denetleme Kurulu (DDK) tarafından hazırlanan sivil havacılık raporunun ayrıntılarını açıklamaya devam ediyor. Rapor, Atlasjet sadece ballı hatlarda değil, uçak iniş-kalkış saatlerinde de (slot) kayırıldığını ortaya koydu. Özellikle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda müşteri talebinin en yoğun olduğu sabah ve akşam uçuşlarında birçok özel havayolu şirketi slot izni alamazken, Atlasjet en ballı hat ve saatlerin sahibi oldu. Özellikle Antalya, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlere firmanın uçakları müşteri talebinin en yüksek olduğu saatlerde uçtu.

"Başta Atatürk Havaalanı olmak üzere hava trafiği yoğun olan havaalanlarında slot tahsislerinin bazı hava taşıyıcılarının lehine belirlendi" diyen rapor, bu durumun ilgili şirkete haksız kazanç yaşattığı vurgusunu da yaptı. DDK raporundaki tespitler geçmiş yıllarda yaşanan tartışmalara da ışık tutuyor. Hatırlanacağı üzere Atlasjet, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün desteği ile İstanbul’dan Ankara’ya uçuş hakkı alan ilk ve tek özel havayolu şirketi olmuştu. Şirketin Ankara’ya günde 4 sefer düzenlemesine izin verilmişti. Hatta bu tablo Türk Hava Yolları (THY) ile Atlasjet’i karşı karşıya getirmiş ve iki kurum arasındaki tartışma uzun süre medyaya yansımıştı.

KORUNMAYA DEVAM MI?

Atlasjet’in büyüme öyküsünü gün yüzüne çıkaran DDK raporundaki tespitler bugün hâlâ geçerliliğini koruyor. İstanbul Atatürk Havalimanı, 2011-2012 kış döneminde de en fazla Atlasjet’in yüzünü güldürdü. Kış sezonu için Türkiye’deki hiçbir özel havayolu şirketi, hatta Avrupa ülkelerinin milli havayolları slot izni alamazken, Atlasjet’e 7 slot izni verildi. Bu da akıllara ‘Atlasjet kayırılmaya devam mı ediliyor?’ sorusunu getirdi.

İlk SABAH açıkladı

Sabah’ın üç gündür ayrıntıları ile yayınladığı Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu’nun sivil havacılık raporu Atlasjet’in Isparta kazasındaki skandalların yanısıra şirketin hızlı büyüme öyküsünü de gözler önüne serdi. İlk kez SABAH’ın yayınlandığı rapora göre şirket SHGM yöneticileri tarafından açıkça kayırıldı ve haksız kazanç elde etmesi sağlandı.

Slot nedir?

Bir havaalanında uçakların iniş ve kalkış saatlerinin belli kriterlere göre uçaklara tahsis edilmesidir. Bir diğer ifade ile uçaklara tahsis edilebilen iniş-kalkış saat dilimlerinde meydan imkânlarının kullanım hakkıdır.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika