spot_img
spot_imgspot_img
10.5 C
İstanbul
Cumartesi, 25 Mart 2023

Çin Uçağı Test Uçuşluarına Başladı

Seçtiklerimiz

Çin Havacılık Endüstrisi Kurumu (AVIC) Çarşamba günü yaptığı duyuruda, Çin’in yerel olarak geliştirdiği AG600 büyük amfibi uçağının uçuşa elverişlilik uçuş testi aşamasına girdiğini duyurdu.

AG600 uçak ailesine ait yangınla mücadele modeli olan iki AG600M uçağı, Çin’in kuzeybatısındaki Shaanxi Eyaleti, Xi’an’daki Yanliang Bölgesindeki uçuş test merkezine ulaştı.

AVIC, özel görev uçağının tip sertifikasını almak için gerekli bir adım olan uçuş testi aşamasına resmi girişini işaret ettiğini söyledi. Uçuş test merkezinde, AG600M uçakları önce çeşitli test uçuşlarını gerçekleştirmek için gereken değişiklikleri alacak.

AVIC, statik testler de dahil olmak üzere birkaç testin de başlatıldığını söyledi.
Kod adı Kunlong veya Çince “su ejderhası” olan AG600 uçak ailesi, acil kurtarma görevlerinde hizmet vermek üzere geliştiriliyor.

Orman yangınlarıyla mücadelede, denizde arama ve kurtarmada ve diğer kritik acil durum kurtarma görevlerinde kullanılabilir.

AG600 ailesinin bir üyesi olan AG600M, orman yangınlarıyla mücadele için özel olarak tasarlanmıştır. Maksimum kalkış ağırlığı 60 ton, 12 tona kadar su taşıma kapasitesi ve 4.500 kilometreye kadar uçuş menzili bulunuyor.

Ayrıca düşük irtifalarda düşük hızda uçabilir ve yangın alanlarına doğru su damlatmasını sağlıyor.

2023, AG600 uçağının geliştirilmesi için kilit bir yıl. Uçuşa elverişlilik sertifikası alma yolunda ilerlemeyi hedefleyen Çinli geliştirici firma, uçağın bu yıl bir dizi teste tabi tutulacağını söyledi. Bu testler, demir kuş testi, laboratuvar doğrulama testi, statik test, uçuşa elverişlilik doğrulama uçuş testi, havadaki cihazlar için kalite testleri ve daha fazlasını gerekli.

AG600 uçak ailesi, 2022 yılında uçak geliştirme ve pazar araştırmalarında sürekli ilerleme kaydetti. Acil kurtarma sistemindeki hayati havacılık ekipmanı olarak AG600, piyasada ilgi gördü. AVIC’ye göre AG600 uçağının yangınla mücadele ve acil kurtarma modellerinin sırasıyla 2024 ve 2025’te sertifika alması bekleniyor.

- Turkish Aerospace -spot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika