spot_img
spot_imgspot_img
29 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

CIA’in işkence uçaklarına 4 yıl boyunca geçiş izni

Seçtiklerimiz

Alman "Die Welt" gazetesi, Wikileaks belgelerine dayanarak, "Türk hükümetinin 2002-2006 yılları arasında, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) terör zanlılarını taşıdığı uçaklara izin verdiğini" iddia etti.
         

       

BERLİN – Norveç gazetesi "Aftenposten"in elinde bulunan Wikileaks belgelerini bu gazeteyle birlikte değerlendiren Die Welt, "ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Wilson’un yazdığı ve yabancıların okumasının yasak olduğu ifade edilen bir raporda, Türk hükümetinin 2002 yılında söz konusu uçuşlara izin verdiği ve 2006 yılının Şubat ayında bu izni kaldırdığı, bu dönemde İncirlik’teki üsse CIA’in 24 uçuş yaptığı" kaydedildi.

       

Büyükelçi Wilson’un 8 Haziran 2006 tarihinde, bugün ABD Hava Kuvvetleri Komutanı olan Norton A. Schwartz’a gönderdiği tahmin edilen raporda, "Türk Silahlı Kuvvetleri bize İncirlik’i, 2002 yılından itibaren ‘Fundamental Justice’ operasyonu çerçevesinde tutuklu nakillerinde yakıt ikmali için kullanmamıza izin veriyordu. Ancak bu izni 2006 yılının Şubat ayında kaldırdı" şeklinde ifade kullanıldığı belirtildi.

       

"Raporun, Schwartz’ın 14 Haziran 2006 tarihinde Ankara’ya yapmayı planladığı bir ziyaret için hazırlanmış olduğu" ifade edilen haberde, "rapora göre ayrıca, ABD Genelkurmay Başkanlığının, yeniden böyle bir izin alabilmek için neler yapılması gerektiğini düşündüğünün, ancak bu konunun Schwartz’ın Ankara ziyareti sırasında ele alınmasının uygun görülmediğinin kaydedildiği" bildirildi.

       

"Schwartz’ın 15 Haziran 2006 tarihinde yaptığı Ankara ziyareti sırasında, dönemin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan’ın söz konusu uçuşları yalanladığı" belirtilen haberde, "raporda, söz konusu uçuşlar sırasında havaalanında terör zanlılarına işkence yapılıp yapılmadığının ise belli olmadığı" kaydedildi.

       

NAMIK TAN YALANLAMIŞTI
        Uluslararası Af Örgütü’nün 2005 yılındaki raporuna göre, CIA’in terörle mücadele çerçevesinde çok sayıda insanı işkence üslerine nakletme operasyonuna Türkiye de suç ortağı olmuş, Türkiye’den Guantanamo’ya 11 uçak kalktığı iddia edilmişti.

       

Avrupa Konseyi’nin soruşturma için görevlendirdiği İsviçreli Senatör Dick Marty’nin açıkladığı CIA raporunda Türkiye dahil 14 Avrupa ülkesi ABD’nin "işbirlikçisi" olmakla suçlanmıştı. Uluslararası Af Örgütü’nün açıkladığı rapor da, Türkiye’nin aralarında bulunduğu 7 ülkeyi daha "suç ortağı" olarak göstermesine rağmen Türkiye bu iddiaları yalanlamıştı.

       

Dönemin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, CIA’in yasadışı operasyonlarında Türkiye’nin de rol oynadığı iddialarını yalanlamış, Uluslararası Af Örfütü’nün bu yöndeki iddialarını ısrarla sürdürdüğünün hatırlatılması üzerine Tan, İncirlik Üssü’nün Türkiye’nin bilgisi olmadan kullanılmasının da söz konusu olmadığını söylemişti.

       

 

       

(Radikal, aa)

       

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika