spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Salı, 20 Şubat 2024

Canan Karatay’dan pilotlara zeytin tavsiyesi

Seçtiklerimiz

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Karatay: – "Pilot arkadaşlara söylüyorum. Alın doğal zeytini, ilaçlanmış falan değil. Koyun yanınıza, leblebi gibi yersiniz"
 
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, pilotların uçuşlarda yanında bulundurdukları doğal zeytini rahatlıkla yiyebileceklerini bildirdi.
 
Türkiye Havayolu Pilotları Eğitim, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın (PİLVAK), Türk Hava Yolları (THY) Uçuş Eğitim Başkanlığı’nda düzenlediği sağlıklı beslenme konferansına pilotlar, çalışanlar ve bazı davetliler katıldı.
 
Prof. Dr. Karatay, burada yaptığı açıklamada, pilot bir aileden geldiğini, havacılık sektörüne çok da yabancı olmadığını söyledi.
 
Kan şekeri yüksekliğinin kalp krizinin en güçlü nedeni olduğunu ifade eden Karatay, ekmeğin her çeşidinin şeker olduğunu kaydetti.
 
Karatay, paketlenmiş ve rafineri gıdalardan uzak durulmasını tavsiye ederek, "Şeker bütün dokularda tahribat yapar. Serbest oksijen radikalleri dediğimiz bütün dokuları harab eder. Vücut, pankreasta insülin hormonu salgılatır. Çünkü dolaşımda bulunan şeker dokularının harap etmeden bir an evvel uzaklaştırılması gereklidir." dedi.
 
Kan şekerini yükselten gıdanın ekmek olduğuna dikkati çeken Karatay, "İnsülin, şekeri trigliseritli hale çeviriyor. Trigliseritleri vücutta depo ediyor. Karaciğer yağlanması, göbeğin yağlanması, meme ve gıdığın yağlanması, küçük dilin yağlanması, bacakların yağlanması, hanımların selülit problemlerinin hepsi trigliseritin oraya depo edilmiş olmasından kaynaklanır." değerlendirmesinde bulundu.
 
Prof. Dr. Karatay, geçmişte TBMM komisyonuna vereceği bir rapor için her türlü ekmeği tek tek incelediğini belirtti. Kan şekerinin yüksek olması nedeniyle birçok hastalıkla baş başa kalındığını ifade eden Karatay, bazı vatandaşların ekmek tüketmesi nedeniyle fazla kiloları veremediğini bildirdi.
 
– "Türkiye’de en kötü ekmek üretiliyor"
 
Karatay, Dünya Sağlık Örgütü’nün 2006 yılında İstanbul’da yaptığı bir toplantıda rapor yayımlandığını, bu rapora göre Türkiye’de kişi başına 200 kilo ekmek tüketildiğini belirtti.
 
Raporda dünyada en çok ekmek tüketilen ülkenin Türkiye olduğuna dikkati çeken Karatay, "İkincisi, Türkiye’de en kötü ekmek üretiliyor. Üçüncüsü ‘Türkiye’de ekmek tüketimi azaltılırsa bütün hastalıklar da yüzde 30 azalır’ diyor. Bu Dünya Sağlık Örgütü’nün raporu… Bulup okuyabilirsiniz." ifadelerini kullandı.
 
Karatay, çoğu zaman hareketsiz kalan pilotların bol bol su içmesi gerektiğini bildirdi. Günün ilk yemeğinin sağlıklı olmasının önemine değinen Karatay, pilotları mümkün olduğu kadar doğal yemekleri tercih etmeleri konusunda uyardı.
 
Paketlenmiş yiyecekleri vücudun hakiki besin olarak görmediğini savunan Karatay, "Otelde kalıyorsanız gidin 3-4 yumurta ile omlet yaptırın. Onu yiyip uçuşa öyle çıkın. O kadar basit." diye konuştu.
 
Karatay, konferansın soru-cevap bölümünde şekersiz Türk kahvesinin en güçlü antioksidan, zeytinyağının ise en sağlıklı meyve suyu olduğunu kaydetti.
 
"Mısırözü ve ayçiçeği yağlarından uzak durun" diyen Karatay, pilotlara uçuş sırasında zeytin yemelerini istedi.
 
Karatay, zeytinin en bereketli gıdalardan biri olduğunu dile getirerek, "İstediğiniz kadar zeytin yiyin. Yanınızda zeytin taşıyın. Pilot arkadaşlara söylüyorum. Alın doğal zeytini, ilaçlanmış falan değil. Koyun yanınıza leblebi gibi yersiniz" şeklinde konuştu.
 
Konferansa sonrasında Prof. Dr. Karatay’a plaket ile eski bir uçağın maketi takdim edildi.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika