spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

Bin Ladin operasyonunda ilk kez kullandı

Seçtiklerimiz

Ankara- Uzmanlar, kamuoyunda tartışma yaratan helikopterlerle ilgili görüntülerin ve Bin Ladin’in evine inerken düştükten sonra komandoların imha ettiği helikopterden geriye sağlam şekilde kalan kuyruk bölümünün hassas bir şekilde incelenmesinin ardından bu gizemli hava taşıtının büyük olasılıkla Kara Şahin olduğunu belirterek, burada yeni olanın bu helikopterlerin ilk kez gerçek bir operasyonda kullanılması olduğunun altını çizdiler.

 

Sikorsky şirketinin daha önce Amerikan ordusu için RAH-66 Comanche olarak birkaç hayalet helikopter prototipi ürettiğini belirten havacılık uzmanları, ancak bu hayalet helikopterin operasyonel hale gelmeden maliyetinin yüksek olması nedeniyle programın durdurulduğunu anımsattılar.

 

Aviation Week dergisinin yazı işleri müdürü Bill Sweetman, "Yeni olan hayalet helikopterlerin ilk kez operasyonel olması" diyerek, bu helikopterlerin ilk kez böyle bir operasyonda kullanıldığının görüldüğüne işaret ettiler.

 

İngiltere’de yayımlanan helikopter dergisi Rotary’nin yazı işleri müdür yardımcısı da helikopterin kuyruk rotor dişli kutusunun radara yakalanmaması için üzerinin kaplandığını belirterek, bu uygulamayı daha önce görmediğini, kuyruk rotorunun 5 veya 6 kanatlı olduğunu bunun da aracın daha sessiz olmasını sağladığına dikkati çekti.

 

Pakistanlı istihbarat yetkilileri, operasyonda kullanılan helikopterlerin radara görünmediğini, yalnızca Afganistan’dan Pakistan’a girerken tespit edildiklerini belirterek, bunların çok alçakta uçan dört helikopter olduklarını kaydettiler.

 

Spekülasyonlara göre, operasyonda düşene benzeyen bir hayalet helikopter daha kullanıldı ve daha büyük iki Chinook tipi helikopter destek verdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika