18.9 C
İstanbul
Cuma, 23 Nisan 2021

Baronların Yeni Gözdesi: İstanbul Havalimanı ve Yolcu Güvenliği

Haftanın Haberleri

Resmi açılışı 29.10.2018 tarihinde yapılan İstanbul Havalimanı’ndan her gün milyonlarca insan geçmektedir. İstanbul Havalimanı’nda bulunan insanların sayısının çokluğu, terör ve diğer suç unsurları için maalesef potansiyel hedef teşkil etmektedir.

Havalimanı güvenliği, herhangi bir tehdit veya potansiyel doğacak tehlikelerin ülkeye girmesini önleme veya azaltmayı amaçlar. Havalimanı güvenliği bu konuda başarılı olur ise havalimanı veya ülkeye giren tehditlerin, yasa dışı öğelerin şansı büyük ölçüde azalır. Bu nedenle havalimanı güvenliği herhangi bir tehdit karşısında havalimanını ve ülkeyi korumak, aynı zamanda seyahat eden kişilerin güvende olduklarını temin etmek, ülke ve ülke insanlarını korumak gibi birkaç amaca birden hizmet eder.

Havalimanı güvenliğindeki asıl amaçlardan biri de uçak, yolcu ve mürettebatın zarar görmesini engellemenin yanı sıra ülkenin ulusal güvenlik ve terörle mücadele politikasına destek olmaktır. Bu nedenle Havalimanı güvenliği; kazara ya da kötü niyetli kişilere karşı yolcu, personel ve uçakların korunmasında kullanılan teknik ve yöntemler ile ilgilidir.

Tabi bu terör ve suç unsurları neticesinde üst düzey güvenlik önlemlerinin alınması Dünya’da ki tüm havalimanları için söz konusudur. Fakat açılış tarihi itibari ile uluslararası baronların, kaçakçıların ve farklı suç unsurlarının gözdesi olan İstanbul Havalimanında ki yılara göre operasyon kronolojisi ciddi anlamda ilgimizi ve dikkatimizi çekti.

KÖŞE YAZISININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

- TUSAŞ -spot_img

İlgili Haberler

- PGS -spot_img

Son Dakika