spot_img
spot_imgspot_img
26.9 C
İstanbul
Cuma, 14 Haziran 2024

Babadağ’da uçuş sayısı 50 bini geçti

Seçtiklerimiz

Fethiye’nin Ölüdeniz Mahallesi’ndeki 1965 rakımlı Babadağ’ın zirvesindeki 1700, 1800 ve 1900 metre pistlerinden yamaç paraşütüyle uçanların sayısı ciddi oranda arttı. Çinliler başta olmak üzere Uzakdoğulu turistleri de ilçeye çeken Babadağ, Temmuz ayını rekor uçuş sayısıyla kapatmaya hazırlanıyor. Temmuz ayının ilk 25 gününde Babadağ’dan uçanların sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 4 bin 57 kişi artarken, bu yılın ilk 7 ayındaki uçuş sayısı da yüzde 40 artışla 50 bin 305’e ulaştı.

‘YILSONU HEDEFİ 100 BİN’

Babadağ’ın işletmesini yürüten Fethiye Güç Birliği şirketi ve aynı zamanda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akif Arıcan, Babadağ’ın her geçen gün Avrupa ve dünyanın en iyi hava sporları merkezi olma yolunda ilerlediğini söyledi. Geçen yıla göre bu yıl yüzde 40’ın üzerinde bir artış olduğuna dikkati çeken Arıcan, "Yılsonunda 100 bin uçuş hedefimizi yakalamaya çok yakınız" dedi.

‘TELEFERİK PROJESİ 2016’DA BAŞLAYACAK’

Teleferik projesin hayata geçmesiyle birlikte Babadağ’ın çehresinin değişeceğini aktaran Arıcan, "Önümüzdeki 6 ay içinde Babadağ teleferik ihalesini yapmak istiyoruz. 2016 yılı içinde teleferik projesinin başlaması için çalışıyoruz. Teleferikle birlikte isteyen herkes Babadağ 1700 metre pistine kolayca ulaşabilecek. Vatandaşlarımız Babadağ’ın zirvesinde kışın kar, yazın ise gün batımı manzarasını izlemenin keyfini yaşayacak" diye konuştu.

‘BABADAĞ’DA FEDERASYON KURULMALI’

Yamaç paraşütü pilotlarının Türk Hava Kurumu (THK) ile yaşadığı gerginliğe de değinen Arıcan, şöyle dedi: "Biz Babadağ’da bir federasyon kurulmasını istiyoruz. Babadağ’ın uçuş kurallarının bu federasyon tarafından belirlenip yasal boşlukların doldurulması en doğrusu olacaktır. THK, Babadağ’da kapsamlı bir yönerge hazırlama statüsüne sahip değil. Federasyon kurulursa yasal bir kimlikle Babadağ’ın tüm sorunlarını çözebilir." 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika