spot_img
spot_imgspot_img
25.4 C
İstanbul
Çarşamba, 24 Temmuz 2024

Aynı anda 5 havalimanı yapan tek firmayız

Seçtiklerimiz

ICF Airports, Antalya Havalimanı 2’inci Dış Hatlar Terminali’nde yaptığı yenileme ve geliştirme çalışmalarını tamamladı. Konuyla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen Serhat Çeçen şu açıklamaları yaptı:

ANTALYA’DA KIŞ TURİZMİNİ CANLANDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

"ITB Berlin ve MITT Moskova fuarları beklentilerimizi yakalayıp aşacağımıza dair önemli sinyaller verdi. İlaveten Akdeniz çanağında Antalya Mallorca’yı geçmiş durumda. Bu önemli bir veri. Burada asıl hedefimiz kış turizmini artırmak. Bu anlamda önemli çalışmalar yapıyoruz. Uluslararası ICCA toplantıları Antalya’da yapılacak. Bu toplantı kışın 500 bin istihdam sağlanan Antalya için önemli katkı sunacak. Ayrıca İngiliz ve İrlandalı  tur operatörleri de toplantılarını da Antalya’da yapılacaklar. Bir yandan da işletmesini yaptığımız yurtdışındaki havalimanlarında Antalya’nın tanıtımını yapıyoruz."

AYNI ANDA 5 TANE HAVALİMANI YAPIYORUZ

"Antalya Havalimanı bizim için çok önemli. Burada toplamda 100 milyonun üzerinde yolcu taşıdık. Fraport çok farklı destinasyonlarda bünyesinde yılda 180 milyon yolcu ağırlıyor. Fraport ile İÇTAŞ arasındaki ortaklık havalimanları yapımı ve kapasite artırımı konularında da devam ediyor. Sadece Antalya Havalimanı’nı işletmiyor, aynı zamanda havalimanlarına yönelik inşaat alanındaki işlerde de ortaklaşıyoruz. Dünyada aynı anda 5 tane havalimanı yapan tek grup da biziz sanırım. İÇTAŞ olarak Kütahya’da Zafer,  Ordu Giresun Havalimanı, Rusya’da St. Petersburg ve Bulgaristan’da Varna ve Burgaz havalimanlarını yapıyoruz. ICF bundan sonra uluslararası arenada iki ortaklığın avantajlarını bir araya getirerek hem yapım hem de işletme işlerini birlikte yapmaya devam edecek. Burada farklı havalimanlarını da bünyemize katmak istiyoruz. Ordu – Giresun ve  Zafer Havalimanları’nın yatırım maliyeti 150 milyon dolar."

YOĞUNLUĞU AZALTMAK İÇİN ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPTIK

"Sezonda dış hatlarda ciddi kuyruklar oluşuyordu. O yoğun dönemde operasyonlar aksıyor, misafir memnuniyetsizliği oluyordu. Bu nedenle  Terminal 2’deki yolcu kapasitesini 21 milyondan 22 milyona çıkardık. 6 bin metrekare ek kapalı alan yarattık. 2004 yılından beri işletme tecrübemiz var. Çıkarlarımız örtüştüğü sürece birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ortaklık sözkonusu olduğunda ilk olarak birbirimize danışıyoruz. Terminal 1’de açık kapı uygulamasını geçen sene hayata geçirdik. 12 terminaldeki güvenlik uygulamasını pasaporttan sonraya koyarak yoğunluğu sıfırladık. Yine terminal bina girişinde kontuar giriş sayısını da artırdık. Geçen yıl dış hatlarda 11 milyon yolcuya ulaştığımızda bu uygulamanın faydalarını gördük"

ANTALYA HAVALİMANI’NIN ŞU ANKİ KAPASİTESİ 45 MİLYON

"Terminal 2’de 22 milyon, Terminal 1’de 11 milyon yolcu kapasitesi var. Antalya Havalimanı’nın 45 milyon yolcu kapasitesi var ve geçen yıl biz bunun 25 milyonunu kullandık.  Bu Antalya için bir rekor. İstanbul Atatük Havalimanı’nın ardından Antalya ikinci sırada geliyor. Antalya Havalimanı olarak 2012 de dış hat yolcusunda yüzde 5 büyüme bekliyoruz."

DÖNGEL: 2012 KOLAY BİR YIL OLMAYACAK

ICF Airports Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Döngel ise 2012’nin zor bir yıl olacağını belirterek şu açıklamayı yaptı:

"Bu yıl Antalya için yüzde 5 büyüme bekliyoruz. Ancak 2012’nin kolay bir yıl olmayacağını belirtmek istiyorum. Üç yıl üst üste toplamda yüzde 30 büyüdük ve bu kolay değil. Dünya yüzde 4 büyüdü, biz yüzde 30. Bu büyümede Yunanistan ve İspanya’dan aldığımız pazar paylarının önemi büyük. Bu yüzden bu iki ülke rekabete yönelik çok sert tedbirler alacak. Mısır yüzde 50’ye varan aile indirimleri sunuyor ve bunlar hükümet desteği ile yapıyor. Yüzde 5 artış beklentimizin altında tanıtıma yaptığımız yatırımlar yatıyor. Antalya’da turizm ve havacılık hiç bir yerde olmadığı kadar birbirine bağlı. Dolayısıyla havalimanından bahsederken turizmden bahsetmemizin nedeni bu."

YÜZDE 5 BÜYÜME BÜYÜK BİR BAŞARI

"2012 için Euro Bölgesi’nde yaklaşık 0,5 küçülme bekleniyor. Buralar bizim ana pazarlarımız. Böyle bir bölgede turizm alanında yüzde 5’lik büyüme ciddi bir büyümedir. Herkesin elini taşın altına sokması lazım. 22 milyon yolcu alıyorsanız ve yüzde 5 büyürseniz artı bir milyon büyümüşsünüz demektir. Bu ciddi bir rakam. 2012 zor bir yıl olacak.  Hem ekonomik kriz, hem de pazar payını aldığımız diğer ülkelerin agresif tutumlarından dolayı çok zor bir yıl olacak."

TÜRKİYE’DE BİR İLK: "TAKSİ YOLU"

ICF Airports, 2’inci Dış Hatlar Terminali’nde geçtiğimiz yılın aralık ayında başlattığı yenileme ve genişletme çalışmalarını tamamladı. Çalışmaların bitmesiyle birlikte havalimanı tam kapasite çalışır duruma geldi. Havalimanının 2’inci Dış Hatlar Terminali’nde yaptığı yenileme yatırımının yanısıra Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin yapım sorumluluğunu ve yatırım maaliyetini üstlendiği; iki pisti birbirine bağlayacak taksi yolu inşaatı da mart ayı sonu itibariyle tamamlandı. 2′ Dış Hatlar Terminali’ne gelen araç trafiğinin geçeceği taksi yolu Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyor.

ANTALYA HAVALİMANI İLE İLGİLİ BAZI BİLGİLER

Trafik Bilgileri

ICF Airports Antalya Havalimanı 2007 yılında kurulduğu günden bugüne toplamda 102 milyon yolcu ağırladı. Bunun yüzde 83’ü dışhat (85,5 milyon) ve yüzde 17’si ise içhat (16,5 milyon) yolcusu oldu.

2011 yılında 21 milyonu dış hat ve 4 milyonu içhat olmak üzere toplam 25 milyon yolcu ile 165 bin uçuşa hizmet verdi. Bu, Antalya Havalimanı için tüm zamanların rekoru anlamına geliyor. 395 farklı havayolu, 60 ülkeden 361 destinasyona uçuş düzenledi. Bu gelişmeler paralelinde Antalya Havalimanı 2011 yılında Akdeniz havzasında 1 numaralı turizm destinasyonu durumuna geldi. Birinciliği yıllardır elinde tutan Palma de Mallorca 23 milyon yolcu ile ikinciliğe geriledi.

2012 yılında ise Antalya Havalimanı’na gelen yolcu sayısındayüzde yüzde 5’lik bir artış öngörülüyor. Hedef toplamda 26,2 milyon yolcuya (21,8 milyon dış  ve 4,4 milyon  iç) hizmet vermek. ICF Airports Antalya Havalimanı dış hat trafiği son 12 yılda yıllık ortalama yüzde 13 lük büyüme gösterdi.

Avrupa Havalimanları içinde ise ICF Airports Antalya Havalimanı, Zurih, Viyana, Atina, Berlin, Kopenhag, Oslo gibi başkent havalimanlarını geride bırakarak 13. sıraya yükseldi.

Havayolları Bilgileri

Antalya Havalimanı’nın  operasyonlarında yerli hava taşıyıcılarının payı  çok önemli bir yer tutuyor. En fazla dış hat uçuş gerçekleştiren ilk 5 havayolu arasında ilk 4 sırada Türk şirketleri yer alıyor. Sun Express, Sky, Pegasus ve Corendon sırasıyla en fazla uçuş gerçekleştiren şirketler. Bu şirketlerin havalimanı trafiğindeki toplam payları yüzde 30. Tüm Türk taşıyıcıların dış hatlardaki payı ise (Onurair, Freebird, THY, Atlasjet dahil) yüzde 40 civarında.

İç hatlar trafiği de Ulaştırma Bakanlığı’nın 2000’li yılların ortalarında Türkiye’de havacılık sektöründe başlattığı liberalleşme hareketi sonrasında çok hızlı gelişmeler gösterdi ve buna paralel ICF Airports Antalya Havalimanı’nda son 7 yılda yıllık ortalama yüzde 25 lik bir büyüme gösterdi. THY yüzde 23’lük bir pay ile ICF Airports Antalya Havalimanı’nda 1. sıradaki iç hat taşıyıcı olma özelliğini korudu.

Yolcu Profili

Antalya Havalimanı’nın toplam dış hat yolcularının  yüzde 25’i Almanlardan oluşuyor. Ancak Rus misafirlerin sayısındaki artış da neredeyse Almanlar ile aynı. 2012 de Rusların milliyet bazında ICF Airports Antalya Havalimanı’na en fazla gelen yabancı misafir oluşları sürpriz olmaz. Alman ve Rusları sırasıyla Hollandalı, İngiliz ve İsveçli misafirler takip ediyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika