spot_img
spot_imgspot_img
14.5 C
İstanbul
Perşembe, 25 Nisan 2024

Avrupa uçak seferlerinin gecikme sebebi netleşti

Seçtiklerimiz

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı (EASA) tarafından hazırlanan bir liste ile, Avrupa’da yüksek riskli ulaşım merkezleri belirlendi. Bu listeye göre, “riskli” gösterilen hava limanlarından sefer yapan uçakların, çok daha geniş kapsamlı bir dezenfeksiyon işlemine tabi tutulmaları gerektiği tavsiye edildi.
 
EASA yetkilileri, listenin seyahat kısıtlamaları veya karantina gibi halk sağlığı önlemlerini önermeyi amaçlamadığını açıklasa da Yunanistan ve Hollanda gibi bazı ülkeler, EASA’nın hazırladığı bu listeyi, seyahat kısıtlamaları ve havalimanlarına varışlarda alınacak önlemleri belirlemek için kullanacaklarını duyurdu.
 
Bu listenin ne anlama geldiğiyle ilgili çok fazla kafa karışıklığı olsa da EASA yetkilileri sadece koronavirüs’ün yayılmasını önlemek için uçakların ekstra dezenfekte edilmesi gereken havalimanları olduğunu belirtmekle yetiniyor.

YUNANİSTAN’DA TEST SONUCUNA GÖRE KARANTİNA SÜRESİ
 
Yunan hükümeti pazartesi günü yaptığı açıklamada, yolcuların hangi havaalanından uçtuklarına bağlı olarak az ya da çok tarama önlemleri ile karşı karşıya kalacağını doğruladı. EASA’nın oluşturduğu kara listedeki havaalanlarından seyahat edenlerin tümünün test edileceğini açıklayan Yunan yetkililer, testi negatif çıkanların 7 gün; pozitif çıkanların 14 gün karantinaya alınacağını duyurdu. Kara listede olmayan havaalanlarından gelen turistlerin ise rastgele şekilde teste tabi tutulacağı açıklandı.

HOLLANDA SAĞLIK FORMU UYGULAMASI İSTİYOR
 
Hollanda yönetimi ise EASA’nın listesini uygulamaya alacağını açıklamasının yanında, EASA’nın açıkladığı yüksek riskli bölgelerden Hollanda’ya gelenler ve transit tüm yolculara, uçuş öncesi havayolu aracılığıyla sağlık beyan formu doldurtulacağı da duyuruldu. koronavirüs belirtilerinizin olup olmadığı da dahil olmak üzere sağlık durumunuz hakkında sorular içerecek formda verdiğiniz beyana bağlı olarak uçağa binişiniz reddedilebilecek. Hollanda’ya vardığınızda ise beyanınız halk sağlığı ve güvenliği yetkilileri tarafından kontrol edilecek. Yüksek riskli bölgelerden gelen yolculara Hollanda hükümeti tarafından kendilerini en az 14 gün karantinaya almaları şiddetle tavsiye ediliyor.
 
YOLCULAR GÜVENLİ HAVALİMANI SEÇEBİLECEK
 
Benzer uygulamaların, pek çok ülke tarafından hayata geçirilmesi durumunda, turistlerin, seyahat rotalarını değiştirerek, EASA’nın kara listesinde yer almayan havalimanlarından seyahat etmeyi tercih edebilecekleri konuşuluyor.
 
EASA’nın kara listesinde Fransa’da sadece Ile de France bölgesindeki iki havaalanı, yüksek riskli olarak belirtilirken İtalya’nın 20 bölgesinin yalnızca üçü listede. EASA, Türkiye’deki tüm havalimanlarını da kara listeye dahil etti. Bu kararın, hafta içinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun, 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferlerinin başlayacağını açıklamasını da olumsuz etkileyeceğine kesin gözüyle bakıyor.
 
EASA yetkilileri listenin oluşturulmasında kullanılan en önemli parametrelerden biri halk sağlığı yetkililerinin rakamları. Yetkililerin bu bilgileri derleme şekli ülkeden ülkeye değiştiği için EASA da kara listesinde bazı ülkeler için havaalanlarına bazı ülkelerde ise bölgelere göre bir ayrım yapmış. 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika