spot_img
spot_imgspot_img
15.4 C
İstanbul
Perşembe, 23 Mayıs 2024

Askeri nakliye uçağı  A400M ilk defa Türkiye’de

Seçtiklerimiz

Klaus Dietrich Flade kaptanlığında ilk defa Türkiye’ye inen 4 numaralı uçak (MSN4) Türk Hava Gösterisi’nin en büyük yıldızlarından bir tanesi olacak. 4 Haziran’da statik alanda yer alacak uçak aynı gün akşam saatlerinde fuar alanından ayrılacak.

Türkiye’nin A400M için toplam 10 siparişi bulunuyor ve Türk Hava Kuvvetleri ise Fransa’nın ardından uçağın ikincisi kullanıcısı olacak.

TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.), katılımcı ülkelerin (Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya) havacılık endüstrileri ile birlikte uçağın tasarım ve üretiminde sorumluluk üstlenmiş bulunuyor.

A400M Uçağı’nın Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları,  Acil Çıkış Kapısı, Arka Üst Kaçış Kapağı ve Kuyruk Konisi gibi ana yapısal komponentlerin yanı sıra en önemli uçuş kontrol yüzeylerinden olan Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri’nin (Spoiler) tasarım ve üretimi TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri tarafından gerçekleştiriliyor.

Yapısal komponentlere ilaveten, A400M Uçağı’nın tüm iç ve dış aydınlatma sistemleri ile temiz/atık su sistemlerinin birinci derece tasarım ve tedarik sorumluluğu da TUSAŞ tarafından üstlenilmiş bulunuyor. Ayrıca, A400M uçağının tüm gövde kablo donanımı TUSAŞ mühendis ve teknisyenleri tarafından imal ediliyor.

21. yüzyılda dünya hava kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan A400M ileri teknolojisi sayesinde kısa, yumuşak ya da hazırlanmamış pistlere kolaylıkla inebiliyor, çok daha uzağa çok daha hızlı uçabiliyor.

A400M taktik ve stratejik/lojistik görevleri yerine getirebiliyor. Özellikle çok büyük yükleri taşıyabilmek için tasarlanmış olan kargo bölümü sayesinde ihtiyaç duyulan noktalara gerek askeri gerekse de sivil birçok malzemeyi direkt taşıyabiliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika