spot_img
spot_imgspot_img
35.4 C
İstanbul
Pazartesi, 22 Temmuz 2024

ASELSAN ile TUSAŞ Arasında 110 Milyon Dolarlık Sözleşme İmzalandı

Seçtiklerimiz

ASELSAN ile TUSAŞ Arasında 110 Milyon Dolarlık Sözleşme İmzalandı

Türk savunma sanayii devleri ASELSAN ve TUSAŞ, savunma ve uzay alanında toplam değeri 110 milyon dolar olan bir sözleşmeye imza attı. ASELSAN, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde, “ASELSAN ile TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. arasında savunma ve uzay alanında toplam bedeli 110.000.000,- dolar tutarında bir sözleşme imzalanmıştır.” ifadesine yer verdi.

GÖKBEY Helikopteri İçin ASELSAN’dan Aviyonik Ekipman Siparişi

ASELSAN, TUSAŞ’tan GÖKBEY Helikopteri için aviyonik ekipman tedarikine yönelik bir sipariş aldı. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yer alan bilgilere göre, ASELSAN, TUSAŞ’tan Özgün Helikopter Projesi kapsamında 48 milyon 760 bin dolar tutarında bir sipariş aldı. KAP üzerinden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “ASELSAN, TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’den Özgün Helikopter Projesi kapsamında aviyonik ekipman tedariğine yönelik toplam bedeli 48.760.000,- dolar tutarında bir sipariş almıştır.”

ASELSAN’dan Yerli Üretim Atağı: 771 Ürün Millileştirildi

ASELSAN’ın 2023 yılı faaliyet raporu yayımlandı. Raporda, ASELSAN ve tedarikçilerinin yoğun çabaları sonucunda 2023 yılında 105 ürünün millileştirildiği belirtildi. 2018-2023 döneminde ise millileştirilen ürün sayısı 771’e ulaşarak önemli bir başarıya imza atıldı.

Faaliyet raporunda, “Halihazırda, 170 tedarikçi ile 300’e yakın ürünün millileştirme çalışmaları devam ediyor. Millileştirme projelerinin uçtan uca yönetilebileceği ve izlenebileceği dijital bir platform olan Millileştirme Yönetim Sistemi (MYS) kurulumu tamamlandı. MYS ile görev sorumluluk ataması yapılması, verilerin kayıt altında tutulması ve izlenebilir yapıda olması hedefleniyor. Ayrıca, millileşen ürünlerin yurt dışı muadillerine sipariş açılmasını engelleyen sistemsel geliştirmeler yapıldı. Bu ürünlerde satın alma siparişi açılması durdurularak yerli ürün kullanımının teşvik edilmesine yönelik mekanizmalar kuruldu.” ifadelerine yer verildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika