spot_img
spot_imgspot_img
15.8 C
İstanbul
Salı, 16 Nisan 2024

Antalya İç Hatlar Terminali bugün açılıyor

Seçtiklerimiz

IC Holding’e bağlı İçtaş A.Ş. tarafından 11 ayda tamamlanan ve 100 milyon euro’ya malolan Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali, Bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle hizmete açılacak.

       

Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali, bugün açılıyor

       

IC Holding’e bağlı İçtaş A.Ş. tarafından 11 ayda tamamlanan ve 100 milyon euro’ya malolan Antalya Havalimanı İç Hatlar Terminali, bugün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından törenle hizmete açılacak.
       
        Turizmin başkenti Antalya’da 25 yıldır hizmet veren ve 6 kez tadilattan geçirilen iç hatlar yolcu terminali binası, modern ve konforlu yapısıyla yeniden inşa edilerek, dış hatlar terminaline entegre halde yeniden hizmete açılıyor.
       
        Uluslararası yolcu trafiğinde Avrupa’da 21, tüm dünyada ise 70’inci sırada yer alan Antalya Havalimanı’nın işletmesini 2024 yılına kadar alan ICF Airport, sözleşme gereği iç hatlar terminalini yüzde 30 oranında büyütüp yenileyecekti. ICF Airport yönetimi, bunun yerine yeniden yapma kararı aldı ve geçen yıl Şubat ayında düğmeye bastı. İçtaş A.Ş., 11 ayda tamamlanan ve 100 milyon euro’ya malolan yeni terminal binasında yolcu güvenliği ve konforun yanısıra, kullanım alanını da 20 binden 38 bin 500 metrekareye çıkardı. Yeni terminal binasında, eski terminalde bulunmayan dört yolcu köprüsü, köprülere özel klima sistemleri, iç hatlar binası önüne açık otopark ve apron inşa edildi.
       
        Tamamen yenilenen altyapı sistemi ile uçaklara yakıt ikmali de yeni iç hatlar terminalinde yeraltından borularla sağlanıyor. Ocak ayında tamamlanan ve hizmet vermeye başlayan Antalya İç Hatlar Terminali, bugün saat 16.30’da Başbakan Erdoğan’ın katılacağı törenle resmen hizmete açılacak. DHMİ kayıtlarında, eski terminal binasının 1974 yılında temelinin atıldığı ve 11 yıl sonra 15 Haziran 1985 tarihinde hizmete açıldığı belirlenirken, yeni binanın 11 ayda tamamlanması, "Rekor süre" olarak özel sektörün inşaat hızı olarak kayıtlara geçti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika