spot_img
spot_imgspot_img
10.6 C
İstanbul
Çarşamba, 28 Şubat 2024

Anka-3’ün görselleri ortaya çıktı! Yeni bir milat olacak

Seçtiklerimiz

Anka 3’ün görselleri ortaya çıktı! Elektronik harpte Türkiye’nin önemi gücü olacak jet motorlu Anka-3 MİUS, önümüzdeki aylarda havalanacak.

Haberde önümüzdeki aylarda havalanacak ve Türkiye’nin önemli gücü olacak Anka-3’ün görselleri yer aldı.

Ocak 2023’te ilk prototipi tamamlanması beklenen Anka-3’ün mart ayında yapısal montajı bitecek. Nisan 2023’te motor çalıştırma ve taksiye başlayacak olan Anka-3, aynı ay içerisinde ilk test uçuşunu yapacak.

TUSAŞ, jet motorlu yerli eğitim uçağı Hürjet’i 18 Mart 2023’te gökyüzüyle buluşturmaya hazırlanırken, Milli Muharip Uçak da aynı gün hangardan çıkacak.Savunma sanayiinde iddialı projeler arka arkaya açıklanıyor.

Baykar’ın insansız savaş uçağı Kızılelma’nın 14 Aralık’ta ilk uçuşunu yapmasından hemen sonra TUSAŞ mühendislerinden de bir müjde geldi.

Kuyruksuz olduğu için radarda tespiti zor, elektronik harpte Türkiye’nin önemi gücü olacak jet motorlu Anka-3 MİUS önümüzdeki aylarda havalanacak. Yeni Şafak, Anka-3’ün çok konuşulacak, etkileyici görsellerine ulaştı.

YENİ BİR MİLAT OLACAK

Anka-3’ten ilk önce Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2023 bütçe görüşmelerinde söz etmişti. 2023 yılının savunma sanayiinde yeni bir milat olacağını belirten Oktay, “TUSAŞ’tan yeni tip insansız jet savaş uçağımız geliyor. ANKA-3 MİUS insansız hava araçlarında kabiliyeti daha ileri noktaya taşıyacak” ifadelerini kullanmıştı.

ÇOK DAHA HIZLI

Yeni Şafak’ın edindiği bilgilere Anka-3 jet motorlu olduğu için TUSAŞ’ın daha önce ürettiği Anka ve Aksungur’dan (Anka-2) çok daha hızlı olacak. Daha fazla mühimmat (faydalı yük) taşıyabilecek ve tasarımı kuyruksuz olduğu için radarda daha iz bırakacak.

ELEKTRONİK HARP YAPACAK

Yeni nesil insansız hava aracı ve sistemiyle hedeflenen keşif, gözetleme yapması ve istihbarat toplaması, havadan karaya kullanılan birçok farklı mühimmat ile taarruz yapması ve hava-hava mühimmatları ile de düşman helikopter, pervaneli uçak ve İHA’larını avlaması. Anka-3 düşman radar ve hava savunma sistemlerini etkisiz hale getirirken elektronik harp yapabilecek.İLK UÇUŞ NİSANDA

TUSAŞ, Anka-3 projesine Şubat 2022’de başladı. Süratle ilerleyen projede Ocak 2023’de ilk prototipin yapısal montajının tamamlanması, ekipmanların yerleştirilmesi bekleniyor. Şubat-Mart 2023’te montaj ve yer testleri tamamlanacak.

Nisan 2023’de motor çalıştırma ve taksiye başlayacak olan Anka-3 aynı ay içinde ilk test uçuşunu yapması planlanıyor. TUSAŞ, jet motorlu yerli eğitim uçağı Hürjet’i 18 Mart 2023’te gökyüzüyle buluşturmaya hazırlanırken, Milli Muharip Uçak da aynı gün hangardan çıkacak.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika