spot_img
spot_imgspot_img
23.5 C
İstanbul
Pazartesi, 17 Haziran 2024

Anadolu Kartalı Eğitim Tatbikatı’na Rekor Uçak Katılımı

Seçtiklerimiz

Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Filo Komutanı Hava Pilot Yarbay Hasan Saffet Çelikel, "Bu yıl tatbikata 104 uçak katıldı ve son 4 yıl geriye dönüp baktığımızda bu sayıyı en fazla 55 civarında gördüğümü hatırlıyorum. Son yılların en yüksek katılımlı tatbikatı oldu"dedi.

Türkiye’nin ev sahipliğinde, ABD, Almanya, İngiltere, İspanya, Pakistan ve NATO unsurlarının iştirakiyle 8 Haziran’da başlayıp, 19 Haziran’da sona erecek Anadolu Kartalı 2015/1 eğitim tatbikatında ‘Basın ve Seçkin Gözlemci Günü’ düzenlendi.

Tatbikat amacının, katılımcıların gerçeğe yakın harekat şartlarında basitten zora doğru giden jenerik bir senaryo dahilinde av uçakları ve satıhta (kara ve deniz üzerinde) konuşlu hava savunma silah sistemleri ile korunmakta olan taktik ve stratejik hedeflere karşı karma hava harekatı görevlerinin planlanma ve icrasını sağlayarak, katılımcıların eğitim seviyelerini yükseltmek olduğu belirtildi. Tatbikatın 400 kilometre derinlikte ve 300 kilometre genişliğe sahip hava sahasında gündüz icra edildiği bildirildi.

Tatbikata, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda, Savunma Sanayii Müsteşarlığınca yürütülen ‘Barış Kartalı Projesi’ kapsamında geçen yıl Şubat ayında envantere giren Boeing 737- platformuna kurulan Havadan İhbar ve Kontrol Uçağı’nın (HİK) da görev aldı. Ayrıca tatbikata uluslararası boyutta ilk defa Türk Kara ve Deniz Kuvvetleri unsurlarının da katıldığı belirtildi.

Tatbikata katılan uçaklar, gazeteciler için düzenlenen tanıtımda pistten uçuşlarını gerçekleştirdi. Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanı Hava Pilot Orgeneral Abidin Ünal ve Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Sohail Aman’da’nın F-16’larla uçuş gerçekleştirdiği belirtildi. Tatbikatı 212’si yabancı olmak üzere yaklaşık 300 uluslararası hava fotoğrafçısı da takip etti.

Uçakların kalkış harekatının ardından Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, 3’üncü Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tümgeneral Fatih Sert, İspanya Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Javier Garcia Amaiz, Azerbaycan Hava Kuvvetleri Komutanı Tümgenerel Ramiz Tahirov, Alman Hava Kuvvetleri Başkanı ve NATO Uden Birleştirilmiş Haraket Merkezi Komutanı Korgeneral Jaichim Wundrak, ABD Harekat Başkanı Korgeneral George Williams, tatbikat hakkında canlı olarak brifing aldı.

Ardından Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi Filo Komutanı Hava Pilot Yarbay Hasan Saffet Çelikel, gazetecilere brifing verdi. Çelikel, bu yıl katılımın en yoğun olduğu bir tatbikat olduğunu vurgulayarak "Bu yıl tatbikata 104 uçak katıldı ve son 4 yıl geriye dönüp baktığımızda bu sayıyı en fazla 55 civarında gördüğümü hatırlıyorum. Son yılların en yüksek katılımlı tatbikatı oldu"dedi.

İngiltere ve İspanya’nın geçen yılda tatbikata katıldığını hatırlatan Çelikel, eğitimden iyi bir verim aldıkları için bu yıl da katılmayı tercip ettiklerini vurguladı. Çelik, Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait orta ömrüne ulaşmış F-16 uçaklarının Türkiye tarafından modernize edildiğini kaydetti.

YANLIŞ ATIŞ YAPAN KARDEŞ KANI İÇİYOR

Brifing salonundaki platformda üzerinde bir sürahi içinde duran kırmızı renkli içecek ve yanındaki para atılabilecek bir kutulunun üzerinde 50 TL yazılı olması dikkat çekti.

Çelikel, ‘kardeş kanı’ olarak adlandırılan sürahideki kırmızı renkli içeceğin içinde şalgam, acı biber ve filtreli kahve olduğunu belirtti. Tatbikatta kırmızı ve mavi renkli iki ayrı grubun jenerik kapsamında havada füze atışı yaptığını hatırlatan Çelikel, aynı gruptaki uçukların birlerine yanlışlıkla füze atışı yaptığında bunun ‘dost ateşi’ olarak adlandırıldığını ve o atışı yapanın ya kardeş kanını içmesi gerektiğin ya da kutuya para atması gerektiğini ifade etti. Çelikel, "Bugüne kadar kırmızı içecekten içen olmadı ama para atılıyor. Bu paralarla tatbikatın son günü tüm katılımcılara baklava ikramı olarak geri dönüyor. Bu dostluk ve kardeşliği sembolize etmek için yapılıyor"dedi.

Tatbikata, ABD’den 12 adet F-15C, Almanya’dan 1 adet A-310, İngiltere’den 6 adet EF-2000, İspanya 6 adet F-18, Pakistan 6 adet F-16, NATO 1 adet E-3A, Türk Hava Kuvvetleri 12 adet F-4E 2020, 51 adet F-16, 1 adet KC 135 Tanker, 2 adet CN-235, 1 adet AS-532, 1 adet E-7T Havadan Erken İhbar Uçağı, Kara Kuvvetleri 2 adet Atak ve 2 adet S-70 Helikopteri, Deniz Kuvvetleri 1 Firkateyn ve 2 Hücumbot ile katıldı. Brezilya, Cezayir, Danimarka, Endonezya, Estonya, Fas, Japonya, Katar, Kore Cumhuriyeti, Kosova, Lübnan, Malezya, Moldova, Moğolistan, Romanya, Senegal, Slovakya, Slovenya, Şili, Tacikistan, Tunus ve Umman gözlemci olarak katıldı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika