spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Pazar, 14 Temmuz 2024

Almanya’da Havaalanları Grevde

Seçtiklerimiz

Almanya’da grev silsilesi havaalanları ile devam ediyor.

Almanya’nın en büyük hizmet sendikası Verdi, toplu sözleşme görüşmelerinin öncesinde bu kez de havaalanlarındaki uyarı grevleriyle, işverenler üzerindeki baskıyı artırmayı hedefliyor.

Uyarı grevine Köln/Bonn’un yanı sıra Frankfurt, Münih, Stuttgart, Münster-Osnabrück, Dortmund, Hannover ve Bremen’deki havaalanı çalışanları katılıyor. Almanya’da geçen haftalarda da yakın mesafe ulaşımı başta olmak üzere hastaneler ve çocuk yuvalarında da kamu çalışanları iş bırakma eylemi düzenlemiş, kimi kentlerde ulaşım kısmen felç olmuştu.

Havaalanlarında hizmetler aksıyor

Söz konusu havaalanlarında kontrol, itfaiye, yer hizmetleri gibi görevlerde çalışan personel iş bırakma eylemine katılıyor. Uçak seferlerinde aksaklıklar yaşanırken, çok sayıda yolcunun da havaalanlarında beklemek zorunda kaldığı belirtiliyor. Alman havayolu şirketi Lufthansa, salı sabahından itibaren iç ve dış hatlarda 450 dolayında uçuşunu iptal edildiğini internet üzerinden duyurdu ve sayının artabileceği uyarısında bulundu. Lufthansa, iç hat uçuş yolcularını, tren yolculuğuna yönlendirirken, Almanya’nın ikinci büyük havayolu şirketi Air Berlin de benzer tedbirler alıyor.

"İşveren umarım gereken dersi çıkarır"

Ver.di sendikasının başkanı Frank Bsirske, "Havaalanlarını felce uğratmamız açık bir işarettir ve dozunun yükselme ihtimali bulunmaktadır" dedi. Frankfurt Havaalanı’ndaki mitingde konuşan Bsirske, "Umarım işveren bu işaretten gereken dersi çıkarır. ‘İyi iş, iyi eleman, iyi para’ bunlar birbirinden ayrılamaz" açıklamasında bulundu.

Almanya İçişleri Bakanı Hans-Peter Friedrich ise "Rheinische Post" gazetesine yaptığı açıklamada, uyarı grevlerinin ülke çapında yaygınlaştırılmasının ‘abartılı’ olduğu eleştirisinde bulunarak, belirli bir teklif yapılmış olduğu için halka bu şekilde işkence edilmesinin haksızlık olduğunu söyledi.

Verdi sendikası, Saarland, Rheinland-Pfalz ve Hamburg eyaletlerindeki hizmetler sektörü çalışanşarına da grev çağrısında bulundu. Saar Eyaleti’nde bugün çöplerin toplanmayacağı belirtilirken, sadece Mainz kentinde yapılan grev nedeniyle de toplu taşıma araçlarına muhtaç olan 100 binden fazla kişinin bu durumdan olumsuz yönde etkilendiği kaydedildi.

Ver.di sendikası, kamu hizmetlerinde çalışan 2 milyon kişi için yüzde 6,5 oranında ücret artışı talep ederken, işverenler 2 yıllık bir süre için yüzde 3,3 oranında artış öneriyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika