spot_img
spot_imgspot_img
19.9 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Air France Hewler’e sefer başlattı

Seçtiklerimiz

Air France, Lübnanlı şirket Middle East Airlines ile yaptığı anlaşma ardından Bağdat’tan önce Hewler’e sefer başlattı. Lufthansa grubu da Austrian Arlines aracılığı ile Hewler’e uçuş düzenliyor.

Air France tarafından yapılan yazılı açıklamada bu yaz, 2 Temmuz’dan 15 Eylül’e kadar Fransa’nın en büyük havalimanı Paris-Charles de Gaulle’dan Hewler’e doğru uçuşlar önerdiklerini bildirdi.

Böylece, Lübnan’a doğru seyahat eden Air France yolcuları, burada Middle East Airlines’in günlük uçuşları ile Hewler’e inebilecekler.

Air France, “İstikrarlı ve doğal kaynak zengini bölge olan Irak Kürdistan’ı yıllardan beridir büyük batılı firmaların yatırımlarını çekiyor” yorumunda bulundu.

Bağdat’a uçuş olup olmayacağı konusunda AFP’nin sorusunu yanıtlayan bir Air France sözcüsü, Beyrut üzeri Paris-Hewler bağlantısının bu düşünceyi beslemekte olduğunu söyledi. Sözcü, “yerel durumu gözlemlemek için bu bir fırsattır” dedi.

Çoğu havayolu şirketi gibi Fransa Hava Yolları da Paris ile Bağdat arasındaki direk uçuşları, Irak tarafından Kuveyt’in işgali ile başlayan Birinci Körfez Savaşı sırasında, 1990’da durdurmuştu.

2010 yılından beri Paris-Bağdat arası uçuşlar için girişimlerde bulunuldu ancak güvenlik koşulları yeterli olmadığı gerekçesiyle bu uçuşlar yapılamadı.  Sonuç olarak Avusturya şirketi Austrian Airlines, Avrupa ile Irak’ın başkenti arasında Haziran 2011’de uçuşları başlattı.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika