spot_img
spot_imgspot_img
16.8 C
İstanbul
Cuma, 24 Mayıs 2024

Uçak bilet fiyatları düşürülüyor

Seçtiklerimiz

Rusya federasyonu hava yasasının 107 ve 108. Maddelerinde değişiklik öngören tasarı, havayolu şirketlerine iadesi olmayan bilet satışı izni ve yolcunun uçuştan vazgeçmesi durumunda bilet karşılığı olan paranın ödeme şekil ve kurallarını düzenliyor.

Tasarıya göre, eğer yolcu uçuş kaydının bitimine 72 saatten fazla kala uçuştan vazgeçerse paranın tümü, rezervasyon ücreti, uçuş belgelerinin kaydı için alınan ücret hariç, ödenecek.İstisna olarak, uçuş ücreti eğer geri iadesi olmayan tarifeye göre hesaplanmış ise, bu durumda havayolu yolcuya geri ödeme yapmıyor. Fakat rezervasyon ve belge düzenleme ücreti iade ediyor.

Yasa, Para iadesi olmayan bilet oranının %30’dan fazla olmamasını da öngörüyor. Cezalar ve  kesintiler, uçağın gecikmesi, uçuşun yapılmaması durumunda yolcu iptal etmek isterse, uygulanmayacak ve iade işlemi yapılacak.Havayolu şirketleri, yolcunun ödenmesi zorunlu olduğu halde çocuk için uçuş ücreti ödememesi durumunda tek taraflı fesih yoluna gidebilirler. Ayrıca doğal felaketler veya insan kaynaklı felaketlerde, sonucunun tahmin edilemeyeceği durumlarda, uçuştan önce 30 günden az olmamak şartı ile, sözleşmeyi iptal edebilecekler.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika