spot_img
spot_imgspot_img
26.4 C
İstanbul
Pazar, 14 Temmuz 2024

AHL’ye yeni pist bir an önce yapılmalı!

Seçtiklerimiz

Hamdi Topçu: Atatürk Havalimanı’na yeni pist bir an önce yapılmalı!

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, yoğun uçak ve yolcu trafiği sebebiyle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda rahat olmadıklarını ifade ederek, "Kısa vadede yeni pist, uzun vadede yeni havalimanı yapılmalı." dedi

THY Yönetim Kurulu Başkanı Topçu, gündeme ilişkin konuları Zaman’a değerlendirdi. Havalimanında ‘çok dar alanda’ operasyon yapılmaya çalışıldığını anlatan Topçu, trafiğin rahatlaması için çok kısa sürede yeni pist yapılmasını istedi.

Topçu, askerî alanın devri konusunda çok geç kalındığına dikkat çekerek, "Buradaki asıl konu, yeni paralel pistin konumunun müsait olup olmadığı. Diğerleri teferruattır. Eğer ciddi proje ortaya konulursa askerî alan çok kısa sürede devredilir." diye konuştu. Atatürk Havalimanı’na paralel pist yapımı konusunda ikisi yabancı kuruluşlar tarafından hazırlanan 5-6 proje bulunuyor.

Bu konuda Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından hazırlanan rapor Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a verildi. Bakanlık ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Yeşilköy tarafında yer alan askerî sahanın Atatürk Havalimanı’na devredilmesi için görüşmelerde önemli aşama kaydetti.

Savaş uçaklarının konulduğu bombaya dayanıklı ‘shelter’ olarak adlandırılan hangarların yıkılması planlanırken, askerî apron, lojman ve Hava Müzesi’nin olduğu alanın Atatürk Havalimanı sınırlarına dahil edilmesi planlanıyor. Hamdi Topçu, Polonya havayolu şirketi LOT’un satın alınmasıyla ilgili bir yönetim kurulu üyesiyle teknik çalışanlardan oluşan 5 kişilik çalışma ekibi kurduklarını ve şirketle ‘ikinci aşama görüşmelerine’ başladıklarını söyledi.

Topçu, 1 ay içinde 2 milli havayolu şirketinin daha satın alma veya stratejik ortaklık kurulması amacıyla THY’ye teklif sunduğunu ifade ederek, kendilerine teklif sunan havayolu şirket sayısının 15’e ulaştığını dile getirdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika