spot_img
spot_imgspot_img
26.2 C
İstanbul
Cumartesi, 13 Temmuz 2024

AHL’de 200 Dansçı, Adını Guiness’e Yazdırdı

Seçtiklerimiz

DANSKEYFİ Dans Akademileri’nin, OPET’in ana sponsorluğunda,  TAV Havalimanları’nın desteğiyle düzenlediği rekor denemesinde 5 dakika boyunca hatasız ve senkronize olarak en kalabalık bachata Dansı yapan 198 çift (396 kişi) Türkiye’nin adını  Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırmayı başardı…

Türkiye, DANSKEYFİ Dans Akademileri’nin organizasyonu ile OPET’in ana sponsorluğunda, TAV Havalimanları’nın desteğiyle 12 Şubat 2012 saat 14:30’da gerçekleştirilen “En Kalabalık Bachata Dansı Rekor Denemesi”ne katılan 198 çiftin (396 kişi) başarılı performansıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. Bugünkü denemede İtalya’da 2008 yılında 103 çift (206 kişi) tarafından kırılan rekor büyük bir farkla aşıldı ve Türkiye’nin adı bu kez de dansla ünlü rekorlar kitabına girdi.

Tiyatro sanatçısı Nilgün Belgün’ün sunuculuğunu üstlendiği organizasyona; İstanbul, Ankara, İzmir, Çanakkale, Antalya, Konya ve Zonguldak’taki dans okulları katıldı. Türkiye Dans Sporları Federasyonu Başkanı Tolgahan Çinkitaş, Uluslararası Dans Organizasyonu Türkiye Başkanı Alper Alakut, Uluslararası Dans Sporu Federasyonu uluslararası Hakemleri İsmet Müftüoğlu ve Günce Yöney   de rekor denemesini Guinness gözlemcileri olarak izlediler.

Üç kez bachata gösterisi yapan yüzlerce çift, İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali’nde yolculardan büyük ilgi gördü. Rekor denemesinde piste çıkan 198 çift (396 dansçı) 5 dakika süre ile hatasız ve senkronize olarak bachata dansı yaptı. Başarılı rekor denemesi sonunda Türkiye, Guinness Largest Bachata Rekoru’nun yeni sahibi oldu.

Organizasyonda ayrıca “Yok Böyle Dans” televizyon programının eğitmeni İsmet Müftüoğlu’nun koreografisi ile cha cha ve quickstep yapılırken; Tanju Yıldırım’la Arjantin tangosu,  Ateşli Topuklar Dans Grubu Michael Jackson dans gösterisi, DANSKEYFİ öğrencileri 80 kişilik bachata gösterisi ve Gökmen Kasabalı modern dans gösterisi yapıldı. Büyük ilgi gören organizasyon, Guinness temsilcisi ve hakemi Şeyda Subaşı Gemici’nin sunduğu sertifikanın alınmasının ardından alkışlar ve coşkuyla sona erdi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika