spot_img
spot_imgspot_img
16.3 C
İstanbul
Salı, 28 Mayıs 2024

7 havayolu şirketi, 47 uçak seferini iptal etti

Seçtiklerimiz

Mexico havaalanı sözcüsü Jorge Gomez, US Airways, Delta, United American ve Alaska Airlines şirketlerinin şeferlerini bir güvenlik tedbiri olarak iptal ettiğini duyurdu. Havaalanının bulunduğu bölgeye dün öğleden itibaren volkanik kül gelmediğini belirten Gomez, bu nedenle havaalanının normal şekilde işlemeye devam ettiğini kaydetti.

Toluca havaalanı sözcüsü Alejandro Munoz da Spirit Airlines şirketinin, Dallas ve Fort Lauderdale kentlerinden gelen seferlerini iptal ettiğini bildirdi. Munoz, Mexico havaalanına 60 kilometre mesafedeki Toluca havaalanının da normal şekilde işlemeyi sürdürdüğünü söyledi.

Mexico havaalanı yakınına volkanik kül düştüğü yönünde bir bilgi bulunmamasına karşın, başkentin güneyinde yaşayan bölge sakinlerinden, araçlarının ve evlerinin hafifi bir volkanik kül tabakasıyla kaplı olduğuna ilişkin bilgiler geliyor.

Mexico Sivil Savunma İcra Dairesi Başkanı Fausto Lugon, halkın volkanik külle nasıl başedeceklerini ve içme suyunun kirlenmemesi için ne yapılması gerektiğini bilmemelerinin ana sorunu oluşturduğunu kaydetti.

Öte yandan, son 24 saatten beri  kül ve kızgın kaya püskürten 5 bin 450 metre yükseklikteki yanardağda dün çok sayıda sarsıntı meydana geldiğinin belirlendiğini kaydeden yetkililer, yanardağın çevresinde 12 kilometre yarı çapındaki bir alanda güvenlik bölgesi oluşturularak, bölgeye insan ve araç girişinin yasaklandığını duyurdu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika