spot_img
spot_imgspot_img
27.5 C
İstanbul
Salı, 23 Temmuz 2024

500 bin euro’luk ‘paraşüt’ tepkisi

Seçtiklerimiz

Yıldırım, bir süre önce 150 paraşüt alımı için ihale açtıklarını belirterek, “İhaleyi Fransız firması kazandı. Biz de, sözde Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan yasa tasarısının Fransız Senatosu’nda kabul edilmesinin ardından ihaleyi askıya aldık” diye konuştu.

Fransa’nın geri adım atması durumunda maliyeti 500 bin euro olan ihalenin sonucunun açıklanacağını ifade eden Yıldırım, “Herkesin bu ülke için yapacağı bir şey vardır. Biz de böyle bir karar alan Fransa’ya tepkimizi bu şekilde dile getirdik” dedi.

1.5 milyon euro’luk tazminat davası

Fransa’nın geçen sene açtığı yangın söndürme ihalesini THK’nın kazandığını anlatan Yıldırım şunları söyledi: “Uçaklarımızı göndermemize üç gün kala Fransa hükümeti, hiçbir açıklama yapmadan ihaleyi iptal etti. Biz de Fransız Acil İşler Mahkemesi’ne, 1.5 milyon euro’luk tazminat davası açtık.

1 hafta sonra mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı aldı. Fransız hükümeti de yürütmeyi durdurma kararını kaldırma davası açtı. Mahkeme de yangın sezonu olduğu için yürütmeyi durdurmayı, kamu yararı nedeniyle THK’nın hakları saklı kalmak kaydıyla kaldırdı.” THK tarafından Fransız hükümetine karşı açılan tazminat talebi davasının devam ettiğini ifade eden Yıldırım, THK’nın davayı kazanma ihtimalinin yüksek olduğunu avukatların bildirdiğini söyledi.

Yıldırım, “2005’de Fransa’da, ihale iptal edildiği zaman yalnızca masraflar değil, oradan elde edilecek kârın ödenmesi de yapılır, diye bir karar alınmıştı. Biz de bu karara istinaden hakkımızı almak için dava açtık ve sonucunu bekliyoruz” dedi.

1925’te Atatürk kurdu

Türk Hava Kurumu, 1925 yılında Atatürk tarafından kuruldu. 1925 yılında Kayseri’de TOMTAŞ uçak fabrikası, 1926 yılında Tayyare Makinist Mektebi, 1935 yılında Türkkuşu bünyesinde paraşüt, planör, uçak ve model uçak okulları, 1940 yılında Ankara’da Etimesgut Uçak Fabrikası faaliyete geçti, ayrıca, altı tip planör ile beş tipte akrobasi, eğitim, sağlık ve nakliye uçakları üretildi. Türk Hava Kurumu’nun en önemli gelir kaynağı kurban derisi ve fitre-zekattan elde ediliyor.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika