spot_img
spot_imgspot_img
28.7 C
İstanbul
Cuma, 21 Haziran 2024

3.Havalimanı işçileri İçin İGA’dan Özür Geldi

Seçtiklerimiz

Geçtiğimiz ay 3. havalimanı inşaatında çalışan işçilerin eylemleri hakkında 3 havalimanı inşaatını yapan İGA’nın CEO’su Kadri Samsunlu ile yaptığı görüşmeyi yazdı. Samsunlu, işçi eylemleri hakkında "işçiler haklıydı" açıklamasında bulunarak "İşçi arkadaşlarımdan özür diledim" dedi.
 
3. Havalimanı’ndaki kötü çalışma koşullarına karşı yapılan eylemler sonrası 29 işçi ile 5 sendika yöneticisi tutuklanmıştı.
 
İGA CEO’su Kadri Samsunlu’yla yaptığı sohbeti anlatan Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugün köşesinde yer alan yazısının ilgili kısmı şöyle:
 
3. Havalimanı gezimizde İGA CEO’su Kadri Samsunlu’yla sohbet ederken, geçen ayki işçi eylemleri de gündeme geldi. 
Samsunlu’nun net ifadesi şu oldu:
 
"İşçi arkadaşlarımdan özür diledim. Özür dilerim. Haklıydılar"
 
Samsunlu böyle söyleyince hemen sorduk: "Madem haklıydılar bu sorunlar niye daha önce çözülmedi?"Samsunlu çok net olarak şöyle dedi: "Sorunlar varmış birikmiş ama benim haberim olmadı. Bunlar bana aksettirilmedi." Peki sorunlar neydi?
 
Samsunlu’nun söylediklerini aktarıyorum:
 
"İlk olay servis meselesinden patladı. Burada 30 binin üzerinde arkadaşımız çalışıyor. Bize bağlı ve taşeronlara bağlı. Çalışanların servislere bindiği yerin üzeri kapalı olmadığı için yağmur altında kalıp ıslanmışlar. Haklılar mı? Haklılar. Üstelik de uzun süre beklemek zorunda kaldıkları için servis çileye dönüşmüş.
 
Tabii bu kadar çok sayıda kişinin servis beklemesi ve aynı anda servise binmesi çok kolay değil. Biz de servis saatlerini değiştirmek istedik. Farklı gruplara, farklı saatler vererek. Ancak taşeronlar buna uyum sağlayamadı. Mesai alışkanlıkları vardı. Büyük oranda çözdük ama olan oldu"
 
İkinci mesele yatakhanelerdeki tahtakuruları:
 
"O da doğru. Yatakhanelerde tahtakurusu vardı. İnşaatın başından beri düzenli ilaçlama yapılmış ama arazinin ortasındayız ve böcek sorunu var. Düzenli ilaçlamaya rağmen oluyor. Burada bizim kusurumuz kadar işçi arkadaşlarımızın da kusuru var. Yatakhanelere gıda maddesi sokulmaması lazım. Bu konuda hep uyarılar yapılmış. Ancak yine de olmuş. Biz de dikkatli davranmamışız.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika