spot_img
spot_imgspot_img
9.9 C
İstanbul
Pazartesi, 4 Mart 2024

2 uçak 200 bin yolcu taşıdı

Seçtiklerimiz

Yılın 11 ayında GAP Güney Havalanın’na inen uçakların 193 bin 516 yolcu taşıdığı, bu durum bilet fiyatlarına da yansıdığı belirtildi. Şanlıurfa’nın havayolu ulaşımında en fazla ücret ödeyen il olduğu, hafta içi 200 lira olan bilet ücretlerinin haftasonu 250’yı bulduğu öğrenildi.Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkanı Rahime Yaşar, ildeki turizm potansiyelini raporlaştırdı. Raporda turizmin önündeki engellere dikkat çeken Yaşar, ulaşımda yaşanan aksaklıklara dikkat çekti.

Şanlıurfa GAP Güney Havalanı’na sadece Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet’in sefer düzenlediğini hatırlatan Yaşar, seferlerin yetersiz olduğunu söyledi. Havayolu ulaşımında firmaların yetersizliğinin ücretlere de yansıdığını kaydeden Yaşar, İstanbul ve Ankara biletlerinin ortalama 200 ile 250 lira arasında değiştiğini ifade etti. Yılın ilk 11 ayında toplam 193 bin 516 yolcunun havayolunu tercih ettiğini aktaran Yaşar, bu sayının iki firma için çok fazla olduğunu dile getirdi.

Havayolu ulaşımında yüksek ücretlerin müşteriyi çevre illere yönlendirdiğinin altını çizen Yaşar, "Özellikle turizm sezonlarında uçak bilet fiyatları hafta içi 200, haftasonu 250 liranın üzerinde seyretmektedir. Bu uçak yolculuğu yapmak isteyen müşterilerimizin çevre illere kaymasına neden olmakta. Gaziantep ve Diyarbakır’da fazla uçuş ve alternatif ücretler olması sebebi ile Şanlıurfalılar yoğun bir şekilde bu illerden uçuş yapıyor." dedi.

Yaşar, sefer ve firmaların arttırılması gerektiğini söyledi. 11 ayda yaklaşık 100 bin yolcunun Ankara’ya gidip geldiği 100 bin yolcunun ise İstanbul’a gidip geldiği belirtildi.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika