spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Cumartesi, 22 Haziran 2024

127 tonluk A400M ‘gösteri’ye gelecek

Seçtiklerimiz

İstanbul’da, 10-13 Mayıs 2011’de düzenlenecek Uluslararası Savunma Fuarı’nda (IDEF) A400M nakliye uçağının gösteri uçuşu yapması planlanıyor.

       

Deneme uçuşunu ilk yaptığı 2009 yılından bu yana yalnız üç havacılık fuarına katılan A400M uçağının IDEF’de boy göstermesi bekleniyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle havacılık alanında bu yıl daha çok organizasyon planlanıyor. Bunlar arasında da Türkiye’nin üretiminde pay sahibi olduğu A400M nakliye uçakları önemli yer tutuyor. Bu uçakların 2016 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi bekleniyor.

       

Etki alanı genişleyecek

       

TSK’nın en çok kullandığı C-130 nakliye uçaklarının yaklaşık iki katı yük taşıma kapasitesi ve uçuş menziline sahip A400M’lerin ordunun hareket yeteneklerini büyük ölçüde arttırması bekleniyor. TSK’nın acil durumlarda dünyanın dört bir yanına yakıt ikmali yapmadan uçma yeteneği bugün sadece süper güçlerde bulunuyor.

       

Eli taşın altında

       

Dünyanın büyük dikkatini çeken uçakların üretimi için Avrupa’nın savunma devi firmalar bir araya geldi. Başlangıcında 20 Milyar Euro maliyet planlanan projenin bütçeyi yaklaşık 5 milyar Euro aşması uzun süre sorun yarattı. Türkiye’yi projede temsil eden TAİ, uçağın tasarımında yer alırken offset anlaşmaları ile hem gövdenin üretimine katıldı hem de pek çok KOBİ’ye istihdam ve tecrübe aktardı. TAI’nin kardeş kuruluşu Türk Motor Sanayi (TEI) de uçağın motor çalışmaları için oluşturulan konsorsiyumda ortak olarak yer aldı. Türkiye, sipariş verdiği 10 uçak karşılığı parça imalatına da katkıda bulunuyor.

       

A400M için Almanya`nın 53, Fransa`nın 50, İspanya`nın 27, İngiltere`nin 22, Türkiye`nin 10, Belçika`nın 7 ve Lüksemburg`un 1 siparişi bulunurken, projeye dışarıdan dahil olan Güney Afrika Cumhuriyet 8, Malezya ise 4 uçak siparişi verdi. Uçak, her biri 5.30 metre uzunluğunda tam 8 pal ile saatte 795 kilometre hıza çıkabiliyor. Motorun bazı parçaları da Eskişehir’deki TEI tesislerinde imal edildi. Jetlere göre yüzde 20 daha az yakıt harcayan turboprop motorları var.

       

37 ton kargo taşıyor

       

127 ton ağırlıktaki A400M 37 ton yük taşıyabiliyor. Uçak 20 ton yükü 6 bin 382 kilometre menzile götürebiliyor. Yani Pakistan’da bir doğa afeti olsa Türkiye yakıt ikmali yapmadan yardım götürebilecek. Uçak yük taşımazken 9 bin 300 kilometre yol gidebiliyor Bu İstanbul’dan New York’a doğrudan uçuş anlamına geliyor.
         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika