spot_img
spot_imgspot_img
20 C
İstanbul
Pazartesi, 15 Nisan 2024

10 Kasım’da Selanik’e akın var

Seçtiklerimiz

Atatürk, ölümünün 75. yıldönümünde Selanik’te yoğun bir katılım ile anılacak. Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu, çok sayıda kurum, kuruluş, okul ve derneğin Atatürk’ün evini ziyaret etmek için kendilerine başvurduklarını kaydederek, yoğunluk nedeniyle 8 ve 9 Kasım’da da ziyaretlerin gerçekleştirilebileceğini bildirdi. Atatürk’ün Selanik’te doğduğu ev, 3 yıldır tadilataydı. Ev, geçen Ağustos ayında Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik tarafından yeniden ziyarete açılmıştı.

İKİ AY ÖNCE ZİYARETÇİ KABUL ETMEYE BAŞLADI

Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu Selanik Apostolu Pavlu Cadde 17 numaradaki evi, Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerleşke içerisinde bulunuyor. Türk tarihinin önemli mirasları arasında yer alan ve 10 Kasım 1953 yılında "Atatürk Evi" olarak Selanik’te ziyarete açılmıştı. 2010 yılında yenileme çalışmaları kapsamında tadilata alınan ev, iki ay önce yeniden ziyaretçi kabul etmeye başlamıştı.

8-9 KASIM’DA DA ZİYARET GERÇEKLEŞTİRİLEBİLECEK

Yaklaşık 3 yıldır müze evin ziyarete kapalı olması ve 10 Kasım’ın Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle bu yıl Selanik’e büyük bir ziyaretçi akını bekleniyor. Bunun için önlem alan Türkiye’nin Selanik Başkonsolosluğu, Türkiye’deki turizm örgütlerine uyarılarda bulundu. Anılan sebeplerle törene yoğun katılım beklendiğini kaydeden Başkonsolos Tuğrul Biltekin, tören günü yaşanacak beklemelerin bir nebze de olsa önlenebilmesini sağlamak için ev ziyaretinin mümkünse 8-9 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilmesini istedi.

ÖNCELİK ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE

Başkonsolosluk bir duyuruda da bulunarak, 10 Kasım’daki anma etkinliğine çok sayıda kurum, kuruluş, okul ve derneğin kendilerine başvurduğunu kaydederek, "Her yıl düzenlenen anma etkinliği tüm ziyaretçilerimize açıktır. Bununla beraber evin bahçesinin kapasitesi sınırlıdır. Bahçeye girişte öncelik, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi öğrenci gruplarına, çocuklara ve gençlere tanınacaktır" denildi.

Yunan makamlarının çok sayıda ziyaretçinin aynı anda şehre gelmesinden kaynaklı trafik ve park yeri sorunu konusunda gerekli tedbirleri almaya çalıştığını bildiren başkonsolosluk, "Ziyaretçilerimizin de Yunanistan’da geçirilecek süre içinde yabancı bir ülkede bulunulduğunun bilincinde hareket etmesi ve trafik kurallarına uyması beklenmektedir" uyarısında bulundu.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika