spot_img
spot_imgspot_img
22.8 C
İstanbul
Çarşamba, 17 Nisan 2024

Zonguldak Havaalanı’nın sermayesi arttırıldı

Seçtiklerimiz

Zonguldak İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı 11‘nci Birleşimi toplantısı, İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli Başkanlığında yapıldı.
Açılış ve yoklama ile başlayan mecliste bir önceki birleşimin tutanak özetinin okunup onaylanmasıyla başladı.
 
Birleşimin 3. Maddesi; İl Özel İdarenin yüzde 15 hisse ortağı olduğu Zonguldak Özel Sivil Havacılık Sanayi ve Ticaret AŞ’nin 28.08.2020 tarihinde yapılan olağan genel kurulunda Şirket Sermayesinin 7.500.000,00 TL’den 10.000.000,00 TL’ye çıkarılmasına karar verildiğinden, 2.500.000,00 TL sermaye artışından İdare payına düşen miktarın 375.000,00 TL’nin ödenmesi ile ilgili Plan ve Bütçe, Sanayi ve Ticaret, İçişleri ile Çevre ve Sağlık Komisyonlarının ortaklaşa hazırlamış oldukları raporlar, Gündem maddesi komisyon tarafından oy birliğiyle kabul edildi.
 
Gündem maddesiyle ilgili, AK Parti Ereğli İl Genel Meclis Üyesi Rıfkı Gültekin söz alarak şunları söyledi;
 
"Geçmişe baktığımızda Çaycuma havalimanı Zonguldak’ın ihtiyacıdır. Tüm inşaat çalışmaları yapan il özel idaresidir. Geçmişe baktığımızda her sermaye artışında neden yüzde 15 hisse hakkına düşürüldük.Teknik heyet talep edelim.
 
CHP İl Genel Meclis üyesi Nebahattin Yılmaz söz alarak,
"Aslında sorduğumuz sorulara yanıt alamadık fazla konuştuğumuzda hizmete karşı gelmişiz gibi duruyor. Bir gözümü kapatmış durumdayız’’ dedi.
 
CHP Çaycuma İl Genel Meclis üyesi Ramis Muslu gündemle ilgili söz alarak, şunları ekledi;
 
"Havaalanı yıllardır askeri havaalanı olarak kullanıldı.92 de sivil olarak kullanıldı. Yeniden yapılandırılması hasıl oldu. 310 metre pist bitti. 60-70 cm betona başlandı. Aralığın sonuna kadar teslim edileceği söylendi. 150 kişilik uçaklardan 200 kişilik uçaklar inmeye başladı. Havaalanı müdürümüz son kez bütçe artacağını söyledi. Emeği geçenlere teşekkür ederim.’’
 
Ak Parti Grup Başkan Vekili İsmail Terzi;


"Sermaye artışı ve pistin genişlemesi olarak iki konu var. Ben de gittim gördüm, kolin denen firma iki alanı genişletiyor 10 ‘ar metre olarak. Firma betona başlayacak. Kaçak göçmek bir şeyler yapılıyormuş gibi konuşuluyor.

Zonguldak ‘a bütün olarak bakılmalıdır. Biz İlin genelini temsil ediyoruz. Havalimanını sanki olumsuzmuş gibi dile getiriyoruz. Elle tutulur bize düşen bir şey varsa yapalım. Olumsuz konuşuluyor ve güven sarsılıyor. Tıraşlama yapıldığında sorunlar ortadan kalkacaktır. Eğer olumsuzluk varsa Vali ya da Kaymakam’a gidilmesi gerekir. Eğer biz yapsaydık 10 milyon harcayamazdık. Firma bunu tedarik etti. ’dedi.
 

AK Parti İl Genel Meclis üyesi Rıfkı Gültekin;


"Havaalanı Zonguldak’ın göz bebeği tüm insanlarımıza yakışır şekilde olmalıdır. Benim dediklerim kuruluş aşamasından itibaren olanlardır. Her şeyi yapan kurum İl meclisidir. Kuruluş aşamasındaki yüzde25 neden yüzde 15 e düştü. Anonim de herkes hissesi kadar konuşur’’ diye ekledi.

AK Parti Çaycuma İl Genel Meclis Üyesi Arif Sefercik konuşmalara cevap vererek, şunları ekledi;
 

"Burası Zonguldak havalimanı orada hummalı bir çalışma var modern bir çalışma var. Bütün meclisi davet ediyorum gelip görsünler.
Şirket devlet millet çalışıyor. 6 milyon 300 bin harcandı. Mağdur olduk tamam ama sürekli dile getirmeyelim. Her ilçe bizimdir. Zonguldak havaalanından bahsedeceğiz.
 
İki üç defa gittik.’’


İl Genel Meclisi Başkanı Necdet Karaveli ise son olarak şunları söyledi;
 
"Ben herkesten önce meclis ve özel idaremize teşekkür ederiz.
 
Dersler yenilenecek güvenlik artacaktı. Gerekiyorsa İl özel idaresi olarak peşindeyiz. Yaklaşık olarak 3. Aydan beri işin peşindeyiz. Havaalanı belli bir aşamaya geldi. Aralık ya da Ocak olur. An Vali artık takipçisi olayın. Yapılan işler gerçekten güzel. Hem Bartın Karabük Filyos’a da hizmet edecek.’’

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika