spot_img
spot_imgspot_img
19.5 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Zonguldak Havaalanı’nda Yeni Seferler Başlıyor

Seçtiklerimiz

Kış sezonunda uçuşlara ara verilmesinin ardından seferlere yeniden başlanmasıyla Borajet ve Anadolu Jet işbirliğiyle İstanbul’dan aktarmalı olarak 10 yolcu Zonguldak Havaalanı’na geldi. Yolcuları, eski TBMM Başkanı ve AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan ile diğer protokol üyeleri karşıladı.

Köksal Toptan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, kış aylarında yolcu potansiyeli fazla olmadığından uçuşlara ara verildiğini aktararak, "Tüm arkadaşlarımıza Türk Hava Yolları’na teşekkür ediyoruz. Ciddi bir eksiklikti. Kötü havalarda gece iniş kalkış için eksiklerimiz var, onları da tamamlayacağız. Uçuş için elimizden geleni yapıyoruz. Dağı kesiyoruz. Bu, Özel İdare bütçemizin üçte birini götürüyor." dedi.

"YURT İÇİ SEFERLER AKTARMALI OLACAK"

Türk Hava Yolları Anadolu Jet yetkilisi Onur Engur ise çarşamba ve cumartesi günleri, Sabiha Gökçen Havaalanı’na yapılacak seferlerle yolcuların Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Bodrum, İzmir, Dalaman ve Sivas gibi kentlere taşınacağını kaydetti.

ZONGULDAK HAVAALANI’NIN TARİHİ

1991 yılında 1 milyon metrekare alanda yapı çalışmalarına başlanan Zonguldak Havaalanı, 1999’da dönemin Başbakanı Merhum Bülent Ecevit tarafından açılışı gerçekleştirildi. Ancak, Zonguldak Havaalanı, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nce, 2002’de trafik akışı olmadığı ve yolcu potansiyeli bulunmadığı gerekçesiyle tek uçak uçak inmeden kapatılmıştı.

DHMİ Genel Müdürlüğü’nce, 2006’da havaalanının işletilmesi ihalesini 25 yıllığına Zonguldak Özel Sivil Havacılık AŞ kazanmıştı. Daha sonra büyük uçakların sefer yapmasının engel teşkil ettiği gerekçesiyle bu kez de havaalanının çevresindeki 235 metre yüksekliğindeki Bostancılar Dağı tıraşlanmış ve sonunda havaalanına üç yıl önce uçak seferleri başlatılmıştı.

 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika