spot_img
spot_imgspot_img
6.7 C
İstanbul
Salı, 20 Şubat 2024

Zambiya havaalanı için Türkiye devreye girdi

Seçtiklerimiz

Zambiya’nın önceki devlet başkanı Rupiah Banda döneminde Güriş Holding’e verilen havaalanı inşaatı ve 50 yıllık işletme ihalesi seçimlerin ardından iktidara gelen Michael Sata tarafından 14 Ekim’de iptal edildi.

Türk tarafı o günden beri anlaşmayı yeniden canlandırmak için uğraşıyordu. Sonunda Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan devreye girdi. Zambia Post gazetesi, geçen hafta Cenevre’de düzenlenen Dünya Ticaret Örgütü Bakanlar toplantısı sırasında meslektaşı Robert Sichinga ile ekonomik işbirliği anlaşmaları imzalayan Çağlayan’ın muhattabını ihaleyi alan Türk firmanın hakları konusunda uyardığını yazdı. 

 
 
Gazetenin haberine göre, Çağlayan anlaşmaları imzalamadan önce, “İmza atmadan önce bir şeye dikkatinizi çekmek istiyorum. Güriş Holding bu yıl Kenneth Kaunda Havalimanı’nı inşa etmek için anlaşma yaptı. Kontrattaki hemen hemen tüm koşulları kabul ettiler. Ama anlaşma bir süredir askıda. Cumhurbaşkanımız yakında devlet başkanınızla temasa geçecek. Şirketimizin bir an önce inşaata başlamak için hazır olduğunu hatırlatmak isterim, zira bu, iki ülke arasındaki politik ve ekonomik işbirliği için ana unsurlardan biri olacak” dedi.

 

Havaalanı inşaatı ve THY seferlerinin Zambiya için çok önemli olduğunu fakat her türlü anlaşmanın iki tarafın da çıkarını gözetmesi gerektiğini savunan Bakan Sichinga, “At ve binicisine benzeyen bir ilişki istemiyoruz. İş yapmanın amacı insanları sömürmek değil onlara yardım etmek olmalı. Her iki tarafın da çıkar sağladığı bir anlaşma istiyoruz” dedi.
 

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika