spot_img
spot_imgspot_img
22.7 C
İstanbul
Çarşamba, 4 Ekim 2023

Yolcu yakınları bilirkişi heyetine itiraz etti

- ISG Airport -spot_imgspot_img

Seçtiklerimiz

Kazada yeğenini kaybeden Avukat Şehnaz Doğan Yüzer, duruşmada, mahkeme heyetinin Eskişehir Anadolu Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Hakan Karakehya, pilot öğretmenler Mehmet Özler ve Serdar Dalkılıç ile bağımsız şirket konumundaki Turkish Technic’ten Ahmet Ufuk Güneş ve Umut Berkay’ı bilirkişi olarak belirlediğini hatırlatarak, heyette objektif karar veremeyecek isimlerin bulunduğunu iddia etti.

 

Yolcu yakınları avukatlarından Yaşar Öztürk, Abdullah Göllü, Ramazan Gedik, Cem Anadolu, Hakan Koçer, Oğuz Emre Ersöz, Süreyya Yiğitbaşı ve Şube Doğan ile ortak hareket ederek, mahkemenin bilirkişi tayin ettiği Yrd. Doç. Dr. Hakan Karakehya ile pilot öğretmenler Mehmet Özler ve Serdar Dalkılıç’ın tarafsız

hareket edemeyecekleri gerekçesiyle bilirkişi heyetine itiraz ettiklerini söyleyen Yüzer, bu doğrultuda Isparta Ağır Ceza Mahkemesi’ne itiraz dilekçesi verdiklerini kaydetti.

 

Yüzer, dilekçede Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu’ndan seçilen isimlerin MD 83 uçağı ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarını belirttiklerini vurguladı.

 

Bu kişilerin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile bağlantılarının bulunduğunu, pilotların lisansları, okul ve uçakların sertifika, ruhsatları ve denetlemelerin SHGM tarafından yapıldığını ileri süren Yüzer, "Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün denetlediği bir kurumdan nasıl objektif bir karar bekleyebilirsiniz ki? Maalesef mütalaaya gölge düşmüştür" dedi.

 

Söz konusu kişilerden vazgeçilmesini istediklerini ifade eden Yüzer, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile Türk Hava Yolları’ndan kaza kırım konusunda uzmanlığı bulunan bilirkişi listesi istenilmesi gerektiğini söyledi.

 

Mahkeme heyetinin de bu listeden isim seçmesini istediklerini belirten Yüzer, "Mahkeme heyeti bilirkişiden kazanın sorumluları hakkında bilgi istiyor. Bilirkişinin görevi bu değildir ki, bilirkişinin görevi, kazanın oluş nedenlerini tespit etmektir. Buna göre de mahkeme heyeti sorumluları belirler" diye konuştu.

 

Bilirkişi heyetinde bağımsız isimlerin yer alması gerektiğini vurgulayan Yüzer, dilekçenin mahkeme heyeti tarafından dikkate alınmasını beklediklerini sözlerine ekledi.

- Keyvan Aviation -spot_imgspot_img

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika