spot_img
spot_imgspot_img
29.7 C
İstanbul
Salı, 18 Haziran 2024

Yolcu sayısını artırırken, ödülleri de kaptırmadı

Seçtiklerimiz

Daha birkaç yıl öncesine kadar ‘yarış pisti olarak kullanılabilir’ gibi ilginç tekliflere muhatap olan İstanbul’un Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı, özelleştirme sonrası büyük bir atılım içerisinde. 2010’da 11,6 milyon yolcunun kullandığı havalimanı uluslararası pek çok ödülün de sahibi oldu.
         

       

İstanbul Sabiha Gökçen Havali-manı’nın 2001’de başlayan serüveni, 2010 sonunda büyük başarı öyküsüne dönüştü. Havalimanı, geçen yıllarda yerli ve yabancı havayollarının ilgisini çekerek, büyük artış trafiğine sahne oldu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) uhdesindeki Sabiha Gökçen Havalimanı, başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere yerli ve yabancı havayollarının düzenlediği uçuşlarla yolcu sayısını her geçen yıl artırırken, uçak bakım yatırımlarıyla da dikkat çekiyor.

       

İstanbul’un Anadolu yakasındaki Sabiha Gökçen Havalimanı, yolcu ve uçak trafiğindeki istikrarlı artışını geçen yıl da sürdürdü. 2009’da 6,6 milyon yolcunun geçiş yaptığı havalimanından geçen yıl yüzde 75 artışla 11 milyon 598 bin 26 yolcu seyahat etti. Havalimanındaki iç hat yolcu sayısı geçen yıl yüzde 69 artışla 7 milyon 665 bin 21’e, dış hat yolcusu da yüzde 88 artışla 3 milyon 933 bin 5’e ulaştı. 2 bin 179 kişiye doğrudan istihdam sağlanan havalimanı, geçen yıl dünya sıralamasında 105-119 arasında yer aldı. 47 havayolunun uçuş düzenlediği havalimanını, bu yıl 16 milyon yolcunun kullanması ve yolcu trafiğinde ilk 100 arasında yer alması bekleniyor.

       

Kısa zamanda gerçekleştirdiği atılımlarla havacılık sektöründe adından sıkça söz ettiren Sabiha Gökçen Havalimanı, yolcu sayısındaki artışlarla 2009 ve 2010’da dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı haline geldi.

       

       

Havalimanı terminal binası işletmecisi İSG, İngiltere’nin başkenti Londra’da 28-30 Eylül 2010’da düzenlenen 7. Dünya Düşük Maliyetli Havayolları Kongresi’nde, ‘Dünyanın En İyi Havalimanı’ ödülüne layık görüldü. ISG’ye, ‘geniş ve ferah bir perspektife sahip terminal binası, modern mimari ve altyapı yatırımları, her türlü ihtiyaca cevap veren yolcu dostu havalimanı, havayollarının ilgisini farklı pazarlama stratejileri ile çekmesi, havayollarına sağlanan destek ve operasyonel mükemmellik’ gibi kriterler dikkate alınarak ödül verildi.

       

Bu arada, ABD’nin en prestijli iş ve risk yönetimi analiz dergisi ‘Risk Management’ ile derginin blogu www.riskmanagementmonitor.com’da yer alan makalede, muhtemel risklere karşı dünyanın en dayanıklı beş binası listelendi. Sıralamada, hem suni hem de doğal tehditlere karşı en güvenli yapılara yer verildi.

       

Dünyanın en büyük sismik yalıtılmış yapısı olarak gösterilen İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yeni terminal binası, listede yer alan tek Türk markası oldu.

       

 
         

       

         

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika