spot_img
spot_imgspot_img
16.4 C
İstanbul
Pazar, 26 Mayıs 2024

Yıldırım, kaçırılan THY pilotları hakkında konuştu

Seçtiklerimiz

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Beyrut’ta kaçırılan THY pilotları ile ilgili pazarlığın söz konusu olmadığının altını çizerek, gerekli temasların sürdüğünü, en kısa sürede pilotların serbest bırakılmasını beklediklerini söyledi.

Bayram tatilini memleketi Erzincan’da geçiren Ulaştırma Denizcik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Refahiye ilçesinde bu yıl 15’ncisi düzenlenen Bal Festivali’ne katıldı. İlçe girişinde hemşehrilerinin alkışları arasında karşılanan Bakan Yıldırım, vatandaşlarla birlikte davul zurna eşliğinde halay çekti. İlçedeki vatandaşlarla sohbet eden Bakan Yıldırım, öğle namazının ardından Bayraktepe’ye çıktı.

Burada gazetecilerin Beyrut’ta kaçırılan THY Pilotları’nın durumu ile ilgili sorusu üzerine konuşan Bakan Yıldırım, ilgili makamların çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Yıldırım, Lübnan eski başbakanı Necip Kati ile görüşme yaptıklarının da altını çizerek, “Kaçırılan pilot arkadaşlarımızla ilgili hadiseden sonra İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarımız gerekli diplomatik görüşmeleri başlattılar. Şu anda da bu görüşmeler devam ediyor. Aynı zamanda bizde kendi muhataplarımızla, Lübnan Eski Başbakanı önceki başbakanı Necip Kati ile bir görüşme yaptık. O da konuyla yakından ilgileniyor.

Dilerim bu çabalar kısa sürede olumlu sonuç verir ve pilotlar serbest bırakılır. Pazarlık söz konusu değil, sadece onlarla Lübnan resmi makamları gerekli temasları kurdular. Çalışma görüşmeler bu yönde devam ediyor” diye konuştu.

"KARAYOLLARINDAKİ ÇALIŞMALAR DURDURULDU"

Bakan Yıldırım bayram dönüşü yollardaki trafik yoğunluğu ile ilgili gerekli tedbirleri aldıklarını belirterek, karayollarında yürütülen çalışmaları durdurduklarını söyledi. Yıldırım, “Çok yoğun bir trafik, batıdan doğuya doğru aktı şimdi artık tekrar normal mesai günü geliyor yarından itibaren iş başı yapılacak, tedbiren vatandaşlarımız dünden itibaren dönüş yoluna gitmeye başladılar bu günde yoğun bir şekilde devam ediyor. Yarına kadar devam edecek özellikle bugün yoğun olacağını düşünüyoruz. Bunları göz önüne alarak arkadaşlarımıza karayollarında dönüş esnasında yol çalışması yapmamaları konusunda uyardık işlere ara verdik” dedi.

Bakan Yıldırım sürücüleri de uyararak, kesinlikle yorgun, uykusuz bir şekilde yola çıkmamalarını istedi. Bakan Yıldırım, “Vatandaşlarımdan istirhamım acele etmesinler. Acele ettikleri zaman eşlerini dostlarını üzmesinler her hangi bir kazaya meydan vermesinler. Sağ salim memleketlerine ulaşsınlar. Yorgun yola çıkmasınlar iyice dinlendikten sonra yola çıksınlar. Araç kullanırken kural ihlali yapmasınlar. Özellikle yollar çok iyi, son yıllarda sıcak asfalt kaplaması çok miktarda yapıldı. Şeytan dürtüyor. Aman işte biraz gaza basalım biran önce gidelim diye. Ama bir anlık hata telafisi imkansız olan ölümle Allah göstermesin sonuçlanacak bir felaketi de beraberinde getiriyor” diye konuştu.

Bakan Yıldırım açıklamasının ardından Dumanlı Yaylası’na hareket etti.

İlgili Makaleler

- Corendon -spot_img

Son Dakika